Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Veletrhy budou mít zelenou od pondělí

Veletrhy Brno
Veletrhy Brno
Foto: Veletrhy Brno

Veletržní akce se budou moct konat od příštího pondělí a může na nich být až 5000 lidí v jeden okamžik. V červenci má přijít další vlna rozvolňování a v září a v říjnu, kdy startuje hlavní veletržní sezona, by měla být situace pro pořadatele ještě příznivější, řekl ČTK předseda Společenství organizátorů výstavních akcí ČR Tomáš Kotrč po jednání s epidemiologickou skupinou vedenou Rastislavem Maďarem.

Optimisticky vidí po dnešní schůzce i konání říjnového Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, který je největším veletrhem v ČR.

Dosud byli pořadatelé veletržních akcí v nejistotě, protože nevěděli, od kdy a za jakých podmínek se budou moct konat. "Debata byla velice konstruktivní a ve vstřícné atmosféře. Vysvětlil jsem, jak se veletrh pořádá, jak vypadá, co se tam děje. Vůbec nemají strach z B2B veletrhů," zmínil Kotrč akce, kde se potkává pouze odborná veřejnost.

Obavy mají epidemiologové podle něj částečně z B2C veletrhů, tedy těch, kam chodí veřejnost. "Ale chápali to, co jsem jim říkal, poslouchali jsme se a je tu signál, že veletrhy mohou fungovat a je tu vůle pro další rozvolňování," řekl Kotrč.

Zároveň se s epidemiology domluvil na opatřeních, která budou muset pořadatelé dodržovat. Jde víceméně o hygienická opatření, která již dnes fungují v řadě různých provozů, kde se pohybují lidé.

Veletrhy Brno, které jsou největší českou firmou pořádající veletrhy, na oficiální informace dál čekají. Ministerstvo zdravotnictví v květnu uvedlo, že stanoví podmínky, za nichž půjde veletrhy pořádat, do konce května, což v Brně označovali za nejzazší datum pro přípravu strojírenského veletrhu. Kvůli jeho konání apeloval v pátek na vládu i Svaz průmyslu a dopravy ČR, aby co nejrychleji rozhodla.

"Náladě mezi vystavovateli nepřispívá přetrvávající nejistota kolem konání či nekonání strojírenského veletrhu. V přípravě jsme ztratili hodně času. Mnoho firem hlásí ekonomické problémy a účast stále zvažují," uvedl ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu Michalis Busios. Podle Kotrče jsou však dnešní informace optimistické i s ohledem na tento veletrh.

Poslední veletrhy se v Česku konaly na začátku března, od té doby veletržní byznys stojí a čeká. Zatím počítá milionové ztráty způsobené covidem-19.

Témata:  veletrh Koronavirus COVID-19 Veletrhy Brno

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy