Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příjem žádostí do COVID veletrhy pokračuje do 14. června

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zájemci o podporu z programu COVID veletrhy mohou žádosti podávat až do 14. června. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které ho připravilo, to uvedlo na webu. Příjem měl původně skončit 31. května. Pomoc je určena podnikatelům z veletržního, kongresového a eventového průmyslu, kterým za březen až říjen loňského roku klesl obrat minimálně o 30 procent. Vláda na podporu schválila 600 milionů korun.

Příjem žádostí MPO spustilo 6. dubna. Úřad v něm k 25. květnu evidoval 237 žádostí za zhruba 423,5 milionu korun. Dokončených a podaných z toho bylo 146 žádostí v objemu 403,2 milionu korun. Resort jich do uvedeného data schválil 79 procent za 321,6 milionu korun. Zamítnuta zatím nebyla žádná žádost.

Podnikatelé, kteří mají žádosti rozpracované nebo je chtějí podat, se musejí připravit na odstávku systému MPO. Ta potrvá od dnešních 12:00 do pondělních 07:00. Žádosti nebudou moci podávat, ale jen připravovat. Navíc od sobotních 14:00 do nedělních 20:00 nebude fungovat elektronická identita, která slouží k registraci a přihlášení do systému. Vyplývá to z informací na webu resortu.

O dotaci z COVID veletrhy mohou žádat i společnosti s majetkovou účastí státu, kraje či města. Mají ale nárok jen na náhradu 40 procent ztrát, ostatní firmy mohou získat 60 procent. Maximální výše příspěvku na jednoho žadatele je 20 milionů korun. Na program se vztahuje limit z veřejné podpory deset milionů eur (asi 260 milionů Kč) stanovený Evropskou komisí. Program nelze kombinovat s kompenzačním bonusem pro živnostníky.

Veletržní, kongresový a eventový průmysl je podle Havlíčka jedním z nejvíce postižených odvětví pandemií. Na obor jsou navíc podle MPO navázané stovky firem, které se podstatně podílejí na zaměstnanosti. Odvětví ročně generuje kumulované tržby osm až deset miliard korun. Resort v něm odhaduje pokles obratu od března do října o 70 až 90 procent.

Veletrhy se od 10. května mohou konat za omezeného režimu, kdy platí limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy. Lidé mezi sebou musejí dodržovat rozestupy alespoň dva metry, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Od nadcházejícího pondělí na nich vláda povolila skupinové prohlídky. Kongresů a konferencí se bude moci od stejného termínu účastnit 250 lidí uvnitř i venku. Současně ale bude moci být kapacita naplněna jen na 50 procent. Dosud byly kongresové akce povoleny s účastí nejvýše 50 lidí uvnitř a 100 venku.

Témata:  veletrh program COVID finance

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:43

Francii hrozí dluhová krize, varuje tamní ministr financí. Současně hrozí další zhoršení ratingu

Francii hrozí dluhová krize, pokud v blížících se parlamentních volbách zvítězí partaj Marine Le Penové. Varuje ministr financí Bruno Le Marie. Jeho výrok je sice politicky motivovaný a má vystrašit francouzské voliče, zároveň je však logicky doznáním, že Emmanuel Macron a jeho kabinet, do nějž Le Marie patří, nedokázali dluh druhé největší ekonomiky eurozóny ani po letech vládnutí dostat na udržitelnější dráhu vývoje. Pokud by se tak stalo, ani Le Penová by nemohla veřejné finance rozhodit natolik, že nastane dluhová krize – a ani by o tom nemohlo být soudné řeči, byť v předvolebním zápolení. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy