Schválený schodek 295 miliard pro letošní rok není realistický, říká šéf Národní rozpočtové rady

Komentář Lukáše Kovandy: Deficit státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun, který je schválený při letošní rok, není realistický. Ve včerejší debatě Institutu pro politiku a společnost to uvedl Mojmír Hampl, šéf Národní rozpočtové rady (videozáznam zde, od 48:30). „Schodek letos prostě nemůže skončit pod částkou 300 miliard korun,“ říká.

ekonomika
reklama

Důvodem je podle Hampla například letošní mimořádná valorizace důchodů. „Mimořádná valorizace není rozpočtována, přitom představuje dalších dvacet miliard korun,“ vysvětluje. Dále je třeba podle něj i do ukazatele deficitu zahrnout zhruba třicet miliard korun financovaných skrze Státní fond dopravní infrastruktury. „A v rozpočtu není nic schováno ani na případné vyšší náklady na kompenzaci cen energií,“ dodává.

Sečteno, podtrženo, dostat se letos na plánovaný schodek 295 miliard korun, by podle Hampla vyžadovalo konsolidaci v rozsahu 50 až 70 miliard korun. „To by vyžadovalo opravdu velké konsolidační úsilí.“

Obecným důvodem toho, proč se velmi pravděpodobně nepodaří dosáhnout plánovaného schodku, je, že „výdajová stránka rozpočtu trpí.“ Například starobní důchod totiž dle Hampla loni meziročně rostl rychleji než inflace, o skoro dvacet procent.

Letošní schodek – v rozsahu 350 nebo 360 miliard korun – by se tak mohl velmi podobat tomu loňskému.

Schodek státního rozpočtu v loňském roce činil celkově 360,4 miliardy korun. Jedná se o třetí nejvyšší deficit v historii samostatné České republiky. Hlubší byl schodek už jen v covidových letech 2020 a 2021. Přesto je však včera zveřejněný celkový výsledek lepší než plán vlády, který počítal se schodkem za loňský rok ve výši až 375 miliard korun.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky