Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finanční správa zeštíhlí. Zrušeno bude 500 míst

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Finanční správa zruší od příštího roku 496 míst ze současných celkových zhruba 16.200. Na dnešním semináři v Poslanecké sněmovně to uvedla šéfka finanční správy Tatjana Richterová. Na příští rok dostane finanční správa na provoz o 150 milionů korun meziročně méně, proto podle Richterové plánuje i omezení provozu na 34 územních pracovištích.

Služby veřejnosti by ale omezeny být neměly, dodala Richterová. Samosprávy chystané opatření kritizují.

Běžné výdaje finanční správy loni činily 11,7 miliardy korun, z toho výdaje na mzdy 9,8 miliardy korun, vyplývá z informace o činnosti správy za rok 2018.

"Průběžně máme 500 až 600 volných systemizovaných míst. Někde máme počet pracovníků předimenzovaný, někde ale chybí. Je to vlastně návrh jednotlivých ředitelů finančních úřadů v rámci krajů," uvedla Richterová.

Ministerstvo financí již dříve oznámilo, že chce v celé státní správě zrušit zhruba 5700 míst, úspora by měla být 1,7 miliardy korun. Nemělo by se to ovšem týkat učitelů, vojáků a dalších příslušníků bezpečnostních složek. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na jaře řekla, že je ve veřejné správě po odečtení míst ve školství a bezpečnostních sborech asi 6800 neobsazených pozic. Celkově by mělo být příští rok ve státní správě 465.429 pozic.

Ke snížení provozních nákladů chce finanční správa podle Richterové přikročit i například převodem budov, které správě patří, a to na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Některé nemovitosti by následně stát mohl prodat. "Proto předpokládáme, že by ta úspora mohla být v průběhu pěti let 686 milionů korun," dodala Richterová.

Témata:  Finanční správa Alena Schillerová kancelář

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy