Finanční jistoty v nejisté době: Jak si poradit s krizí?

PR článek - Nestálost, nejistota a kolísavost – slova vystihující aktuální dění na tuzemské i světové finanční scéně. Společnost se sotva vzpamatovala z covidového šoku a jeho následků a ve hře už jsou další aspekty ovlivňující naše finance. Právě teď je ten správný čas udělat si pořádek ve svých financích a případně zvážit jejich reformu. Jak na to?

Finanční jistoty v nejisté době: Jak si poradit s krizí?
reklama

Inflace je pojem, který momentálně slýcháme ze všech stran. Může za to její neobvyklý nárůst během několika málo měsíců. Aktuální meziroční rozdíl se pohybuje kolem 14 % a podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je velmi vysoká pravděpodobnost, že pokoří hranici 12 %. Meziměsíční zvýšení činí 1,3 %, podle statistického úřadu tento vývoj zapříčinily zejména změny týkající se segmentu bydlení.

Inflace stále roste

Oproti loňsku ceny zboží vzrostly o 12 % a ceny služeb o 9,6 %, připlatíme si také za elektřinu (22,6 %) a za plyn (28,3 %). Zdražení se přitom týká i pohonných hmot, vody a vodného i stočného.

Jak uvedl člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda, v únorové inflaci navíc není započítána válka na Ukrajině. Rusko napadlo Ukrajinu až koncem února a inflační dopady se tím pádem projeví až v následujících měsících.

img-responsive

Měsíční vývoj meziročního indexu spotřebitelských cen | foto: Czso.cz

Jak zamezit znehodnocení úspor

Navzdory tomu existuje řešení, jak zpomalit devalvaci svých úspor. Kromě investic do bydlení a nemovitostí můžete využít bankami nabízené zvýhodněné spořicí účty, stavební spoření nebo třeba termínované vklady.

Zvolit raději spořicí účet, nebo stavební spoření?

Spořicí účet není omezen výší ani pravidelností vkladu, peníze jsou k dispozici hned nebo s minimální výpovědní lhůtou. Stavební spoření je sice časově vymezené, ale kromě pravidelného úroku získáváte jako bonus státní podporu ve výši 2 000 korun ročně – při splnění předem smluvených podmínek.

Vyplatí se termínované vklady?

Termínovaný vklad je jednoduše řečeno jednorázový vklad na bankovní účet, na kterém se vaše peníze za sjednanou dobu zúročí předem stanovenou sazbou. Na účet nelze posílat výplatu a za předčasný výběr peněz si banky účtují poplatky. Výhodou zůstává vyšší zhodnocení peněz například oproti běžným účtům. Založení a vedení termínovaného vkladu je zdarma a vklad je ze zákona pojištěn.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky