Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dluhy domácností u bank v květnu stouply na 1,784 bilionu korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v květnu meziměsíčně stouply o 8,8 miliardy korun na 1,784 bilionu Kč. Meziročně byly vyšší o 100 miliard korun. Zadlužení nefinančních podniků naopak proti dubnu kleslo, a to o 4,6 miliardy na 1,178 bilionu korun. Oproti loňskému květnu však vzrostlo o 60,4 miliardy Kč. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Dluhy domácností rostou nepřetržitě od února 2016. Lidé si půjčují zejména na bydlení. Úvěry na bydlení dlouhodobě tvoří zhruba tři čtvrtiny dluhů domácností. Tyto úvěry v květnu podle ČNB činily téměř 1,36 bilionu korun a meziměsíčně se zvýšily o 0,6 procenta. Spotřebitelské úvěry dosáhly ke konci května 261 miliard Kč a meziměsíčně vzrostly o 0,1 procenta, uvedla centrální banka.

Zadlužení firem má kolísavý vývoj. Letos v lednu meziměsíčně stouplo, v únoru naopak kleslo a březen a duben pak opět byly ve znamení růstu zadlužení. Z úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům v ČR podle původní doby splatnosti mají nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V květnu na ně připadalo stejně jako o měsíc dříve 57 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Témata:  dluhy Domácnosti finance

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.