Vklady bank u ECB se opět vyšplhaly na nový rekord

Finanční instituce v eurozóně si u Evropské centrální banky (ECB) uložily jednodenní vklady v celkové hodnotě 489,9 miliardy eur (zhruba 12,53 bilionu Kč) a vytvořily tak nový rekord. Informovala o tom v pátek agentura AFP.

660
reklama

Vklady tak překonaly dřívější rekord z tohoto týdne 485,9 miliardy eur. Tato data svědčí o tom, že v evropském bankovním systému trvá napětí, i když ECB v prosinci poskytla bankám levné úvěry.
 
Podle obchodníků by se vklady mohly brzy dostat až na půl bilionu eur (téměř 13 bilionů Kč).
 
Údaje tak signalizují, že banky si mezi sebou méně půjčují a důvěřují a upřednostňují ECB jako bezpečný přístav. Komerční banky jednodenní vklady u ECB nyní ukládají za úrok 0,25 procenta, zatímco jednodenní půjčky jiným bankám teď mají úrok vyšší. To podle analytiků signalizuje, že si banky mezi sebou příliš nevěří.
 
ECB v prosinci komerčním bankám nabídla levné tříleté úvěry, které využilo 523 bank. Ty si půjčily rekordních 489,2 miliardy eur (zhruba 12,6 bilionu Kč). Tento krok ECB má zajistit dostatečnou likviditu v bankovním systému. Tříleté úvěry ECB nabídla za úrok, který bude průměrem její hlavní úrokové sazby v příštích třech letech. Hlavní sazba ECB je nyní na rekordním minimu rovného jednoho procenta.

Loading...
Témata: ECB

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky