Evropská centrální banka (ECB)

Evropská centrální banka u řeky Mohan v německém Frankfurtu

Evropská ekonomika v 1. čtvrtletí vykázala známky oživení s 0,3 % růstem

Ekonomika

Evropská ekonomika začala letošní rok mírným zlepšením, když v 1. čtvrtletí zaznamenala mírný růst o 0,3 % ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Tento nárůst je přičítán mírnému uvolnění inflačního tlaku na spotřebitele a stagnaci německé ekonomiky, přičemž největší kontinent začíná ukazovat skromné známky oživení.

Evropská unie, ilustrační fotografie

Před 25 lety byla zřízena ECB, centrální banka eurozóny

Ekonomika

Evropská centrální banka (ECB) je centrální bankou 20 zemí Evropské unie, které přijaly euro. Jejím hlavním úkolem je udržovat cenovou stabilitu v eurozóně a zachovat tak kupní sílu jednotné měny. ECB také řídí měnovou politiku Evropské unie. Od zřízení ECB uplyne 1. června 25 let. Společně s národními centrálními bankami všech členských zemí EU tvoří Evropský systém centrálních bank (ESCB). Česká národní banka je součástí ESCB od vstupu ČR do Evropské unie v roce 2004.

Evropská unie, ilustrační fotografie

Růst cen v eurozóně v červenci nečekaně zrychlil

Ekonomika

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 0,4 z červnových 0,3 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Inflace překonala očekávání analytiků, kteří ji v anketě agentury Reuters odhadovali na 0,2 procenta. Zůstala však hluboko pod cílovou úrovní Evropské centrální banky (ECB).

CZK

Koruna RAPIDNĚ posiluje! Co se děje?

Finance

Koruna vstoupila do roku 2020 nečekaně „zhurta“. Během prvního týdne roku zhodnotila na znatelně silnější úroveň, než jakou jí ještě v prosinci 2019 analytici věštili pro samotný konec letošního roku. Vždyť z pravidelného šetření České národní banky vyplývá, že dle analytického konsensu se má jedno euro prodávat koncem roku 2020 za 25,36 koruny. Jenže hned během prvního dne roku 2020 se koruna dostala níž, na 25,31. A ještě než skončil tříkrálový večer, posílila dokonce až na kurs 25,23, tedy na svoji nejsilnější úroveň vůči jednotné evropské měně za skoro dva roky, tedy za celé období od února 2018, informuje MoneyMAG.cz Lukáš Kovanda.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

ECB: Naplní ve čtvrtek očekávání trhů?

KOMENTÁŘ: Prezident ECB Mario Draghi vytvořil na trhu vysoká očekávání. Předpokládá se, že ECB tento týden sníží sazby o 20 základních bodů a znovu oživí kvantitativní uvolňování v hodnotě 50 mld. eur měsíčně. Nyní je čas očekávání naplnit.

Ilustrační fotografie

Inflace v eurozóně klesla na jedno procento. Výrazně se vzdálila cíli ECB

Ekonomika

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zpomalilo na 1,0 z červnových 1,3 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Upravil tak svůj dřívější rychlý odhad, ve kterém pro eurozónu uváděl tempo růstu 1,1 procenta. V celé Evropské unii míra inflace klesla na 1,4 procenta z 1,6 procenta.

Brexit

Nastane chaos? Firmy se musí připravit na brexit bez dohody, řekl šéf ECB

Ekonomika

Evropské společnosti musí posílit své přípravy na možný odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Řekl to podle agentury Reuters prezident Evropské centrální banky Mario Draghi představitelům EU. "Úřady a centrální banky jsou připravené, ale soukromý sektor musí přípravu posílit," řekl podle informovaného zdroje Draghi na evropském summitu.

Evropská unie, ilustrační fotografie

Den zúčtování se blíží, ECB propadá panice

Ekonomika

Růst v eurozóně se hroutí, polarizace politiky eurozóny jen přispívá ke všeobecnému trápení a ECB to hodlá řešit tím, že bankám předhodí další peníze. To nic nevyřeší – a den zúčtování se blíží, informuje Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Vklady bank u ECB se opět vyšplhaly na nový rekord

Finance

Vklady bank u ECB se opět vyšplhaly na nový rekord

Finanční instituce v eurozóně si u Evropské centrální banky (ECB) uložily jednodenní vklady v celkové hodnotě 489,9 miliardy eur (zhruba 12,53 bilionu Kč) a vytvořily tak nový rekord. Informovala o tom v pátek agentura AFP.

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

14. května 2024 19:38

14. května 2024 11:13

Srovnání cen mobilních tarifů, internetu a TV se vyplatí. Neutrácíte někde zbytečně?

Platby za telefon, internet a televizi jsou základními položkami většiny osobních a rodinných výdajů. Asi se bez nich zcela neobejdete, ale neutrácíte v některé z nich zbytečně? Chytrým srovnáním ušetříte jako jednotlivec stovky korun měsíčně, rodina i tisíce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy