Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chcete se na dovolené vyhnout nepříjemnostem?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Je pravda, že při balení kufru na dovolenou je vhodné v seznamu spíše škrtat, než do něj dopisovat. Jsou ale věci, na které doporučujeme myslet. Přinášíme několik chytrých tipů, na co byste neměli zapomenout, pokud se chcete vyhnou zbytečným výdajům nebo nepříjemnostem.

Nastudujte specifika dané země

Velmi snadno se můžete dostat do potíží, když nebudete znát zákony dané země. A jsou to nejenom jiné rychlostní limity. Dopravní předpisy v tomto ohledu však vynikají.  I v nedalekých evropských zemích vás může překvapit třeba zákaz hlasitého poslechu hudby v autě, zákaz řízení v žabkách, zákaz kouření v autě, kde jsou děti nebo zákaz telefonování za jízdy i s handsfree sadou. Aktuální novinkou z chorvatského Hvaru je zákaz nošení plavek ve městě pod pokutou až 600 Eur, což je zhruba 15 tisíc Kč. Tato specifika si tedy zcela jistě nastudujte, protože neznalost zákona neomlouvá. To platí všude.

Nezapomeňte platební karty

Určitě nezapomeňte platební kartu. Platnou kartu budete potřebovat k rezervacím či on-line platbám za služby. Ideálně s sebou vezměte karty platební i kreditní, protože jsou poskytovatelé služeb, kteří kreditní kartu při platbě vyloženě požadují. Je také dobré včas před cestou ověřit, jaká je platnost vašich karet a zda karta zahrnuje i cestovní pojištění. Vhodné je uvažovat i o pojištění samotné karty.

Pokud máte více platebních karet, je dobré, když je každá vydaná jinou z největších karetních asociací. „Za hranicemi mějte ideálně karty obou největších asociací - Visa i MasterCard. Při zřizování účtu v bance například manželům vždy doporučujeme, aby každý z nich měl od každé značky jednu. Je to velmi praktické právě při zahraničních cestách,“ doporučuje Gabriela Brůhová ze Sberbank.

Vezměte i hotovost

Ale v každé zemi jsou stále obchody, kde neakceptují platební karty nebo preferují jiný typ. Příkladem může být Německo, kde s mezinárodně uznávanými kartami u řady obchodníků narazíte. Naši sousedi totiž platí mnohem častěji kartami typu EC (Electronic Cash), které se v Česku nevydávají. I proto je moudré mít v peněžence připravenou hotovost. Bez té se na cestách stále ještě neobejdete.

„Před odjezdem bychom si u své banky také měli zjistit, jak banka v dané zemi zpoplatňuje výběry z bankomatu. U některých účtů a karet můžete mít výběry z bankomatu po celém světě zdarma,“ doplňuje Gabriela Brůhová ze Sberbank.

Dále můžete ušetřit volbou kurzového převodu při platbě kartou či výběru z bankomatu v zahraničí. Pokud vám terminál či bankomat nabídne možnost zaúčtování výběru nebo platby buď v místní měně, nebo v českých korunách, volte vždy místní měnu. Částka stržená z vašeho účtu bude přepočtena výhodnějším kurzem.

Nebojte se vzít smartphone

Chytrý telefon má stále více uživatelů. Někoho by však mohlo napadnout, nechat jej před dovolenou doma, zejména kvůli strachu z drahých dat v cizině. Doporučujeme však smartphone s sebou určitě vzít, protože nově v celé EU voláte, posíláte SMS i využíváte data za stejnou cenu jako doma. Mimo EU si podmínky vždy předem zjistěte a pokud nebudete chtít akceptovat podmínky některého z datových tarifů, spolehněte se na věrohodné veřejné Wi-Fi.

Komfortní je totiž použití smartphonu při placení, protože aplikace mají zabezpečené prostředí, do kterého zadáte údaje ke své platební kartě. Ubytování nebo třeba taxi tak hradíte jedním kliknutím, nemusíte se zabývat hotovostí nebo používáním karty na recepci. Stejně tak se bude hodit i navigace, do které si mapy můžete stáhnout předem a vyhnout se tak nutnosti neustálého online připojení.

Mějte po ruce kontakty pro blokaci karty

Také je dobré se připravit na případnou nemilou situaci ztráty nebo odcizení karty a do telefonu si uložit číslo pro blokaci karet, vyřízení nouzové hotovosti nebo vydání dočasné karty. Kontakt si poznamenejte raději i jinam než do jednoho telefonu, protože se může stát, že dojde k odcizení telefonu i karty najednou.

Témata:  Cestování dovolená banky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Elon Musk

Komentář

Elon Musk se včera stal nejbohatším člověkem celých dějin. Bohatne 3,4 miliardy Kč za hodinu. České důchody by pokryl na 12 let!

Jmění Elona Muska se včera po zavření burz vyhouplo na 347,8 miliardy dolarů (8,5 bilionu Kč). Takovým jměním ještě nikdy v historii žádná osoba neoplývala, alespoň tedy v nominálním dolarovém vyjádření. Musk překonal i sám sebe z doby před třemi roky, kdy, v listopadu 2021, měl jmění až 340,4 miliardy dolarů. Reálně – v očištění o inflaci – tedy na rekordu není. Protože 340,4 miliardy odpovídá v nynějších cenách 386,6 miliardy.