Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zadluženost USA je gigantická a stále narůstá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Grafton

Zadluženost Spojených států amerických je gigantická a stále narůstá. Oficiální zadlužení přesáhlo hranici 20 BILIONŮ dolarů. To je pro představu více než 350 ročních rozpočtů České republiky. Demokraté a vláda Baracka Obamy posunuli dluh na další rekordy, ovšem ve stejném duchu budou pokračovat i republikáni v čele s Donaldem Trumpem. Zvyšování deficitu totiž bude třeba, aby Trump splnil své předvolební sliby. Informuje Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz.

V současné době dluží každý Američan kolem 70 000 dolarů, což je bezmála 1,6 milionu korun. Rovněž jednotlivé státy USA se topí v moři dluhů. Ty ale mohou způsobit postupný rozpad finančních systémů, řízení a fungování samotných států. A protože ty spolu tvoří jakýsi buněčný komplex, jejich problémy by postupně mohly narušit základy celé země, potažmo celé Země.Nejvíce zadlužené státy:

Massachusetts (cca 11 000 dolarů na obyvatele),

Connecticut (cca 9 200 dolarů),

Rhode Island (cca 8 900 dolarů),

Aljaška (cca 8 200 dolarů),

New Jersey (cca 7 400 dolarů)Státy s nejnižším státním dluhem na obyvatele:

Tennessee (cca 900 dolarů),

Nebraska (cca 1 000 dolarů),

Nevada (cca 1 200 dolarů),

Georgia (cca 1 300 dolarů),

Arkansas (cca 1 500 dolarů).

V současné době je nejvíce zadlužený stát Massachusetts, kde každý obyvatel nese zátěž ve výši cca 11 000 dolarů. Z hlediska podílu na státním dluhu je to cca 14 % a další výhled je podle analytiků Standard & Poors negativní. Stejně jako další státy jsou zde vyžadovány velké investice do oprav silnic, škol, infrastruktury atd.Nicméně i mezi dlužníky se najde výjimka. Např. stát Nebraska zatěžuje své obyvatele dluhem cca 1 000 dolarů na hlavu. Stát je fiskálně zdravý ve všech kategoriích, má dostatek hotovosti na pokrytí krátkodobých závazků a výnosy překračují výdaje o sedm procent a přebytek na jednoho obyvatele činí cca 294 dolarů. I státy očividně mohou hospodařit zodpovědně.Když se podíváme mimo USA, také se nám nenaskytnou zrovna nejlepší vyhlídky. Nedávno jsme třeba byli svědky bankrotu Portorika, které vyhlásilo platební neschopnost a obrátilo se na soud s žádostí o ochranu. Portoriko dluží věřitelům asi 70 miliard dolarů.Tak nebo tak, zadlužení narůstá všude na světě. Pokud ovšem Spojené státy nepřistoupí k radikálnímu řešení, hrozí jim bankrot, což by spustilo nepředvídatelnou likvidační lavinu po celém světě. Už za vlády Baracka Obamy jsme viděli rozpočtové provizorium a omezování fungování státní správy. Toto ale nejde do nekonečna. Jednou číšník účet přinese.

Témata:  USA

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Minimální mzda dál poroste. Ministerstvo řeklo, jaký má cíl

Minimální mzda má od začátku letošního roku novou výši, od ledna se zvýšila o více než tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc stanovený jasný cíl ohledně dalšího navyšování nejnižšího výdělku v nadcházejících letech. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.