Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zavedení daně z výher nedává smysl, státu peníze navíc nepřinese

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ministerstvo financí dlouhodobě čelí kritice kvůli sestavení státního rozpočtu, kterému chybí desítky miliard Kč. Ministryně Alena Schillerová se rozhodla situaci řešit prudkým zdaněním hazardu pro loterie a živou hru.

Konkrétně u novelizace zákona o dani z hazardních her jde o navýšení sazby u loterií, binga a živé hry ze stávajících 23 % na 30 %. Nyní přichází MF ČR s návrhem na zdanění výher nad 100.000 Kč. Je zřejmé, že se jedná o naprosto nepřipravený zákon. Nabízejí se otázky, jakým způsobem chce ministerstvo kontrolovat placení daně, jaká budou kritéria pro výběr, kdo bude mít ohlašovací povinnost a spousta dalších. Tento způsob pro získání rychlých peněz do rozpočtu ovšem zřejmě více financí spotřebuje, než vydělá.

„Tato nová daňová povinnost je v praxi nekontrolovatelná a přinese jen další obcházení neúčinných daňových zákonů a chuť hráčů hrát v černé nezdaněné zóně. Daňový systém by se měl zjednodušovat a zpřehledňovat, a ne zavádět další speciální a v praxi nekontrolovatelné daně,“ říká David Huspeka, výkonný ředitel skupiny Rebuy Stars, která patří k největším tuzemským provozovatelům kasin, a dodává „Neumím si představit například u rulety nebo u pokeru, kdy se částka 100.000 Kč má počítat? Má hráč, který prohrál 500.000 Kč a následně 100.000 Kč vyhrál, těchto 100.000 Kč zdanit, i když je 400.000 Kč v mínusu? Podle analýzy samotného Ministerstva financí z roku 2015 je tento systém zdanění pro některé hry „zcela nevhodný“ a pro ostatní druhy her zase „velmi komplikovaný“. V mezinárodním srovnání tento způsob srážkového zdanění plošně pro všechny druhy hazardních her neaplikuje žádná země Evropské unie.“

Vytlačení hazardu z legální zóny na černý trh „Nemůžeme se k tomu kvalifikovaně vyjádřit, protože kromě paní ministryně ten návrh nikdo neviděl a nebyla o něm vedena debata v rámci připomínkového řízení. Ministerstvo vůbec neanalyzuje dopady, které tyto změny přinesou. Nicméně je zcela jisté, že v momentě prudkého zdražení hazardu a zároveň zavedení daně z výher vytlačuje MF ČR hazard z legální zóny na černý trh jako například u prohibice,“ vysvětluje David Huspeka. „Samotná realizace zákona spotřebuje spoustu času a peněz, přesto finance nepřinese, protože hráči přestanou chodit k nám, legálním provozovatelům, a najdou si místo, kde od nich nikdo daně vybírat nebude. Snad MF ČR ještě zváží všechny argumenty, než začne s realizací,“ uzavírá David Huspeka.

Témata:  daně sázky, loterie, hazard Ministerstvo financí Peníze

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.