Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi platí státu sedmou nejvyšší část mzdy ze zemí OECD

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Daňové zatížení mezd v České republice vloni činilo 43,7 procenta, proti předchozímu roku se tak zvýšilo o 0,38 procentního bodu. V rámci 36 členských států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bylo sedmé nejvyšší. Vyplývá to z dnešní zprávy OECD.

Daňové zatížení mezd ukazuje, jaké procento z celkových mzdových nákladů tvoří daně z příjmu zaměstnanců a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Počítá se z průměrného příjmu svobodného a bezdětného zaměstnance.

Průměrné daňové zatížení mezd v celé OECD se loni naopak snížilo, a to o 0,16 procentního bodu na 36,1 procenta. Výrazný pokles zaznamenalo daňové zatížení mezd v Estonsku, ve Spojených státech, Maďarsku a Belgii, a to díky daňovým reformám, upozornila OECD.

Belgičané měli navzdory tomuto poklesu i nadále nejvyšší daňové zatížení v rámci OECD, státu ze své mzdy odvedli 52,7 procenta. Naopak nejnižší daňové zatížení bylo v Chile, kde činilo pouze sedm procent.

V rámci zemí visegrádské čtyřky bylo v loňském roce daňové zatížení mezd v České republice druhé nejvyšší po Maďarsku, kde činilo 45 procent. Na Slovensku činilo 41,7 procenta a v Polsku 35,8 procenta, vyplývá z údajů OECD.

Témata:  platy / mzdy zaměstnanci zaměstnavatelé daně Kalkulačky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy