Další černá díra na peníze. Investoři mohou přijít o miliony

Trh s rizikovými korporátními dluhopisy se v posledních měsících doslova otřásá v základech. Po kauzách společností iConsulting 4 Companie a Triload se v dluhopisové pasti octli také investoři společnosti Sponge Factory Czech. Firma přestala vyplácet výnosy, komunikovat s investory a dle nejnovějších zpráv byla, bez jejich vědomí, prodána do Lotyšska. Investoři tak mohou přijít o miliony!

Ilustrační fotografie

Firma Sponge Factory Czech s.r.o. emitovala v roce 2018 dvouleté dluhopisy ve jmenovité hodnotě 25 tis. Kč a o celkovém objemu 20 mil. Kč. Výnos 9,9 % p.a. měl být vyplácen dvakrát ročně. První výplata v srpnu 2018 proběhla bez problému, ale na další splatnou 1. února 2019 zatím investoři stále čekají stejně jako na oznámení o svolání schůze vlastníků dluhopisů.

"Prostřednictvím webu Dluhopisy.cz jsem zakoupil dluhopisy Factory Czech I. společnosti Sponge Factory s 9,9% ročním úrokem. Zdálo se mi to podezřelé, ale paní Spoustová z Dluhopisy.cz mne ujistila, že vše prověřili, diverzifikovali, a že je to výborná a jistá investice. Tak jsem investoval 300 000 Kč. První úrok byl vyplacen v termínu, druhá splátka už nikoli. Jak jsem zjistil, firma byla založena v listopadu 2017, dluhopisy vydány v únoru 2018 a jednatel ze společnosti odešel v lednu 2019. Je tedy zjevné, že firmě Dluhopisy.cz nešlo o klienty, ale pouze o profit z vydaných dluhopisů, a že ve skutečnosti nic neprověřila. Firma Sponge Factory přestala komunikovat, a to údajně i se zástupci webu Dluhopisy.cz, na které jsme se obrátili s prosbou o pomoc," uvedl jeden z poškozených věřitelů, pan Šedivý ze Šumperka.

Inzertní portál Dluhopisy.cz se, dle svého vyjádření adresovanému jednomu z poškozených investorů, panu P. z Českých Budějovic, veškeré morální a trestní odpovědnosti zříká. Podle poradensko-spotřebitelského webu Rizikovedluhopisy.cz, který v této věci již kontaktovala řada poškozených klientů, se však Dluhopisy.cz zachovaly, přinejmenším, neeticky.

„Z vyjádření několika klientů, kteří se na nás obrátili, jasně plyne, že je zástupci portálu Dluhopisy.cz ujišťovali o tom, že se jedná o bezpečnou investici a tím je uvedli v omyl. Již na první pohled je patrné, že důvěřovat firmě se základním kapitálem 100 tis. Kč a závazky ve výši 200 tis. Kč, která ani ne tři měsíce po svém vzniku emituje dluhopisy za desítky milionů a bez dodatečného zajištění, je vysoce rizikové,“ uvedla Eliška Skřivanová, tisková mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz, který před neseriózními dluhopisovými emitenty varuje a dodává: „Společnost Sponge Factory Czech s.r.o. jsme písemně požádali o vyjádření, ale reakci jsme dosud neobdrželi.“

Zapravdu jí dává také advokát Mgr. Filip Bergl z portálu Nesplacene-dluhopisy.cz: „Velmi zásadní problém, a to v mnoha úrovních, vidím u některých webových platforem nabízejících dluhopisy, které vystupují vůči svým klientům jako odborné renomované společnosti v oboru. Tito „odborníci“ urputně nabízejí a obhajují dluhopisy společností mnohdy bez jakékoli historie a takřka s nulovým základním kapitálem, které se však rády prezentují jako lídři na trhu. Bohužel je více než zřejmé, že se nejedná o pouhé diletantství, ale o jasnou účelovost. V okamžiku, kdy nastane jakýkoli problém se splácením závazků u takto „prašivých dluhopisů“, tak prodejce, který obchod zprostředkoval, okamžitě přepíná do módu „my nic, my prodáváme jen reklamní prostor“. Toto tvrzení je samozřejmě čistá fabulace. Dle četných informací od našich klientů tyto platformy dluhopisy velmi aktivně nabízejí, jsou přímo zainteresovány na prodaném objemu a de facto celý obchod organizují. Nejedná se tedy, dle mého názoru, o reklamu, ale jednoznačně (minimálně) o zprostředkování obchodu, za který daná platforma inkasuje nemalé provize. Dalším problémem (a možná ještě zásadnějším) je to, jaký servis vlastně tyto platformy nabízejí firmám, které uvažují o tom dluhopisy vydat. Opět, dle informací od klientů, je takováto platforma schopna zajistit kompletní servis: vytvoří emisní podmínky a veškerou smluvní dokumentaci, zajistí komunikaci s klienty, vytiskne dluhopisy, zajistí korespondenci s koncovým klientem. Jinými slovy nemusíte dělat nic a nemusíte mít žádné právní povědomí o vydávání dluhopisů, vše udělají za vás. Položme si tedy otázku: Může být takováto platforma pouze reklamním prostorem? Jaké emitenty tato platforma motivuje k vydávání dluhopisů? Myslím, že je zde motivace více než zřejmá. Navíc společnosti, které nehodlají od počátku své závazky splnit, jsou rozhodně ochotny zaplatit mnohem vyšší provizi.

Bohužel se na stránkách těchto webových portálů vyskytují i solidní emitenti s mnohaletou historií. Těchto společností je mi upřímně líto, jelikož se domnívám, že posloužily především jako vhodná kulisa a nastalé okolnosti mohou poškodit jejich dobré jméno, což je velmi nefér.“

Investorům společnosti Sponge Factory Czech s.r.o. tak zřejmě nezbude nic jiného, než se obrátit na Policii ČR a společnými silami podat návrh na insolvenci. Podle odborníků se však výtěžek nezajištěných věřitelů, tzn. věřitelů, kteří dle insolvenčního zákona nemají pohledávku zajištěnou prostřednictvím věci či práva z majetku dlužníka, pohybuje jen okolo 4 % z výše pohledávky.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky