Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peníze investorů Triload Invest v ohrožení. Firma přestala vyplácet výnosy z dluhopisů

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Držitelé dluhopisů společnosti Triload Invest s.r.o. už přes půl roku marně čekají na výplatu výnosů. Firma s nimi nekomunikuje, nevrátila jistiny, nemá webové stránky, neuveřejňuje povinné finanční výkazy a na podzim loňského roku dokonce čelila insolvenčnímu řízení. Drobní investoři tak mohou přijít o své investované peníze.

Další v řadě emitentů korporátních dluhopisů neplní své závazky. V ohrožení se tak octly finanční prostředky klientů v hodnotě desítek miliónů! Společnost Triload Invest v letech 2017 až 2018 emitovala dvouleté a desetileté rizikové dluhopisy se zdánlivě lákavým výnosem až 12 %. Na podzim letošního roku ale firma již jednou čelila insolvenčnímu řízení kvůli neuhrazeným mzdám svých zaměstnanců. Nelze se divit, že nedokáže plnit ani závazky vůči svým investorům.

Na spotřebitelsko-poradenský server www.rizikovedluhopisy.cz se obrátila dcera jedné z poškozených investorek. Její matka v září 2017 zakoupila dva kusy dluhopisů společnosti Triload Invest se splatností v roce 2027 a výnosem 12 %. Výnosy z dluhopisů v nominální hodnotě 250 000 Kč měly být vypláceny kvartálně. Firma však od července 2018 přestala vyplácet úroky a s držiteli dluhopisů nekomunikuje. Na žádost o předčasné splacení dluhopisů z důvodu neplnění povinností emitentem nereagovala.

„Vzhledem k tomu, že investice byla doporučena léty prověřeným finančním poradcem, neměly jsme pochybnost o její bezpečnosti. Přislíbené výnosy emitent 2x vyplatil v termínu, další výnos opakovaně sliboval vyplatit. Nevyplatil nic, přestal komunikovat. Nereaguje na emaily, telefony nezvedá, recepce žádnou osobní návštěvu nepřipustí, poštu nepřebírá. Nevíme, jaké má klient v tomto případě možnosti získání svých peněz zpět, a jak se můžeme proti takovým podvodným firmám bránit,“ vyjádřila se dcera jedné z investorek, paní Evy Kvíčalové.

Společnost Triload Invest vydala přinejmenším tři emise dluhopisů s úročením 8,1 %, 9 % a 12 % v celkovém objemu 174 milionů korun. V červenci 2018 obdrželi držitelé všech tří emisí vyjádření, že se vyplacení jejich výnosů o 14 dní zpozdí. K výplatě však nedošlo.„Ano je pravda, že došlo ke zdržení, ale tvrzení klientů, že nekomunikujeme, nebo ještě další se nezakládají na pravdě. K Vašemu dotazu poznamenám, že na řešení se intenzivně pracuje a bude v dohledné době předloženo,“ uvedl k celé věci jednatel společnosti Robert Krejčí, kterého server Rizikovedluhopisy.cz opakovaně žádal o vyjádření. Na konkrétní dotazy severu vůči kolika investorům má dosud nesplacené závazky, kdy hodlá své věřitele vyplatit, v jaké celkové hodnotě byly dluhopisy prodány, proč neuveřejňuje povinné finanční výkazy, a jak bylo s prostředky investorů naloženo, jednatel společnosti neodpověděl.

„V případě, že emitent přestane výnosy vyplácet, jsou možnosti investorů velmi omezené. Většina z nich si plně neuvědomuje rizika spojená s investováním do firemních dluhopisů, která mohou vést ke ztrátě investovaných finančních prostředků. Vyjma žádosti o předčasné splacení z důvodu neplnění závazků, lze také podat návrh na insolvenci. Pokud zároveň existuje podezření, že investované prostředky emitent použil k jiným než deklarovaným účelům, mohou se investoři obrátit na Policii ČR a podat trestní oznámení pro podezření na podvod v rámci kterého uplatní náhradu škody,“ uvádí Eliška Skřivanová, tisková mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz.

Emise dluhopisů společnosti Triload Invest jeví známky tzv. „prašivých dluhopisů“ od samotného počátku. Nabízená úroková sazba až 12 % je vysoce nestandardní. Podnikatelský plán velmi nekonkrétní, firma nezveřejňuje ekonomické ukazatele ve Sbírce listin. Rovněž webové stránky společnosti www.triload.cz nejsou k datu uveřejnění tohoto článku funkční.

Jak správně investovat do firemních dluhopisů, na co si dát pozor, rady a varování před dalšími podezřelými emisemi dluhopisů spotřebitelé najdou na www.rizikovedluhopisy.cz.

Témata:  dluhopisy Peníze

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy