Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České zemědělství vykazuje slušnou ziskovost. Krizová léta byla dokonce rekordní

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

České zemědělství přitahuje pozornost veřejnosti zejména v okamžicích, kdy farmáři vyhrožují protesty ve velkých městech. Letos na jaře se konaly jedny z největších zemědělských demonstrací, kdy účastníci upozorňovali na problémy v agrárním sektoru a obavy z dovozu zemědělských komodit z Ukrajiny. Přestože mediální zprávy mohou vykreslovat české zemědělství v negativním světle, realita ukazuje, že sektor se nemá tak špatně.

V roce 2023 dosáhl zisku českých zemědělských firem 8,7 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o přibližně 60 procent. Tento výrazný pokles může vypadat alarmující, ale je důležité vzít v úvahu historický kontext. Skutečné „žně“ pro zemědělce přišly v roce 2022, kdy zisk dosáhl 22 miliard korun, což bylo více než dvojnásobné srovnání s rokem 2021 a reflektovalo výrazný nárůst o 142 procent.

Zemědělský svaz ČR, který zveřejnil data, upozornil, že výsledky za rok 2022 je třeba posuzovat v kontextu. Podle jeho šéfa Mratina Pýchy se do bilance za rok 2022 nezapočítal nárůst nákladů na osiva a hnojiva, protože zemědělci využili zásoby zakoupené za předkřížové ceny. Tento nárůst nákladů se však výrazně projevil v hospodaření za rok 2023.

Z dlouhodobého hlediska české zemědělství vykazuje solidní výkonnost. Zemědělský svaz uvádí, že sektor začal být ziskový přibližně od roku 2000 po náročných 90. letech. Zlepšení přišlo i díky vstupu Česka do EU a přístupu k evropskému dotacím. Byť si čeští zemědělci často stěžují, že dostávají méně než jejich západní kolegové. Svaz nicméně uvedl, že zisk celého agrárního sektoru v Česku se posledních deset let pohybuje kolem 11 miliard korun ročně.

Je však nutné poznamenat, že údaj o zisku nemusí podávat zcela přesný obrázek o tom, jaký je skutečný stav zemědělského sektoru. O něco přesnější je ukazatel podnikatelského důchodu, který sleduje Český statistický úřad. Ten měří odměnu neplacené práce, výnos z půdy a výnos z užití kapitálu. Podnikatelský důchod se nejvíce blíží koncepci běžného zisku před rozdělením a zdaněním.

Podnikatelský důchod v zemědělství byl za poslední roky nejvyšší v letech 2021 a 2022, kdy dosáhl 26,3, respektive 25,6 miliardy korun. V roce 2023 podle předběžných údajů ČSÚ klesl na přibližně 14 miliard korun, což je meziročně asi o 45 procent méně. I zde se do jisté míry promítá nárůst nákladů zemědělců, ale také jakýsi návrat směrem k dlouhodobému normálu. Podnikatelský důchod v zemědělství totiž v roce 2020 činil asi 16,7 miliardy korun.

Celkově české zemědělství vykazuje solidní finanční stabilitu, která rozhodně není tak kritická, jak ji někdy prezentují někteří zástupci sektoru v médiích. Údaje od profesního sdružení, jako je Zemědělský svaz ČR, i od nezávislého Českého statistického úřadu jasně potvrzují, že sektor si vede finančně dobře, uzavírá Roman Vykouřil, hlavní analytik Wonderinterest Trading s.r.o.

Témata:  zemědělství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy