Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výroba potravin pokračuje, výrobci ale potřebují oddech

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Měsíc po prvním výskytu koronaviru v ČR výroba potravin pokračuje, řekla ČTK prezidentka potravinářské komory Dana Večeřová. Výrobci podle ní ale nyní potřebují oddech. Surovin je zatím dostatek, i když si výrobci potravin začínají stěžovat na cenu dovozů s ohledem na kurz eura, dodala.

Problém by podle ní mohl nastat u dovozu obalových materiálů nebo náhradních dílů ze zemí jako jsou Itálie, Rakousko, Švýcarsko a Německo. "Ale to se průběžně řeší například výjimkami pro cesty servisních techniků a odbavení kamionů. Podařilo se i nastavit opatření s hygieniky tak, aby výrobní provozy nebyly zavírány," dodala. Pracoviště tak přijala opatření jako jsou oddělení směn, rozdělení pracovních kolektivů na menší části nebo častější sanitace.

Nejdůležitější je podle ní srozumitelnost a předvídatelnost opatření státu. "Nejhorší je panika a nervozita, pokud se neví, co se zase nového vymyslí. To má na zaměstnance vážné psychické dopady a projevuje se to i v ochotě pracovat. A tlak na zaměstnance v potravinářství je obrovský," dodala.

Výrobci si nyní podle ní potřebují na pár dní oddechnout. "Zpočátku nouzového stavu drtivá většina z nich jela ve třísměnných provozech šest a půl dne v týdnu. Bude třeba také zasanovat výpadky veřejného stravování či školních jídelen, které řadu, a to nejen menších výrobců mohou ohrožovat jak nezaplacenými pohledávkami, tak výrazně sníženým odbytem. Výrobcům by navrhované finanční úlevy v podobě odkladu plateb na sociální zabezpečení či odklad plateb záloh na daň z příjmu jistě pomohly," řekla.

Problémy kvůli veřejnému stravování avizovala například jedna z největších českých potravinářských firem Bidfood. Problémy také mají malé pivovary, šéf minipivovarů Jan Šuráň již dříve odhadl, že krizi čtvrtina z minipivovarů nepřežije nebo je budou muset majitelé prodat.

Potravinářské společnosti nyní rovněž často řeší výpadek agenturních zaměstnanců. "V tuto chvíli hledáme pracovníky ve dvou našich továrnách, v Opavě i v Lovosicích. Spustili jsme také inzertní kampaň v daných lokalitách, abychom místa obsadili co nejdříve. Obě továrny jsou nicméně v plném provozu," řekla ČTK například mluvčí Mondelez Czech Republic Gabriela Bechynská.

Nadnárodní společnost Danone zase celosvětově slíbila, že do konce června nikoho nepropustí. Firma, jejíž dceřiná společnost v ČR vyrábí i výživu pro nejmenší děti, garantuje celý příjem zaměstnancům v pracovní neschopnosti, ale i v případě nařízené karantény nebo domácí péče o dítě. Všichni zaměstnanci, kteří během pandemie musí pracovat mimo svůj domov, dostanou bonusy.

Témata:  potraviny Maso

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy