Výroba potravin pokračuje, výrobci ale potřebují oddech

Měsíc po prvním výskytu koronaviru v ČR výroba potravin pokračuje, řekla ČTK prezidentka potravinářské komory Dana Večeřová. Výrobci podle ní ale nyní potřebují oddech. Surovin je zatím dostatek, i když si výrobci potravin začínají stěžovat na cenu dovozů s ohledem na kurz eura, dodala.

Ilustrační fotografie
reklama

Problém by podle ní mohl nastat u dovozu obalových materiálů nebo náhradních dílů ze zemí jako jsou Itálie, Rakousko, Švýcarsko a Německo. "Ale to se průběžně řeší například výjimkami pro cesty servisních techniků a odbavení kamionů. Podařilo se i nastavit opatření s hygieniky tak, aby výrobní provozy nebyly zavírány," dodala. Pracoviště tak přijala opatření jako jsou oddělení směn, rozdělení pracovních kolektivů na menší části nebo častější sanitace.

Nejdůležitější je podle ní srozumitelnost a předvídatelnost opatření státu. "Nejhorší je panika a nervozita, pokud se neví, co se zase nového vymyslí. To má na zaměstnance vážné psychické dopady a projevuje se to i v ochotě pracovat. A tlak na zaměstnance v potravinářství je obrovský," dodala.

Výrobci si nyní podle ní potřebují na pár dní oddechnout. "Zpočátku nouzového stavu drtivá většina z nich jela ve třísměnných provozech šest a půl dne v týdnu. Bude třeba také zasanovat výpadky veřejného stravování či školních jídelen, které řadu, a to nejen menších výrobců mohou ohrožovat jak nezaplacenými pohledávkami, tak výrazně sníženým odbytem. Výrobcům by navrhované finanční úlevy v podobě odkladu plateb na sociální zabezpečení či odklad plateb záloh na daň z příjmu jistě pomohly," řekla.

Problémy kvůli veřejnému stravování avizovala například jedna z největších českých potravinářských firem Bidfood. Problémy také mají malé pivovary, šéf minipivovarů Jan Šuráň již dříve odhadl, že krizi čtvrtina z minipivovarů nepřežije nebo je budou muset majitelé prodat.

Potravinářské společnosti nyní rovněž často řeší výpadek agenturních zaměstnanců. "V tuto chvíli hledáme pracovníky ve dvou našich továrnách, v Opavě i v Lovosicích. Spustili jsme také inzertní kampaň v daných lokalitách, abychom místa obsadili co nejdříve. Obě továrny jsou nicméně v plném provozu," řekla ČTK například mluvčí Mondelez Czech Republic Gabriela Bechynská.

Nadnárodní společnost Danone zase celosvětově slíbila, že do konce června nikoho nepropustí. Firma, jejíž dceřiná společnost v ČR vyrábí i výživu pro nejmenší děti, garantuje celý příjem zaměstnancům v pracovní neschopnosti, ale i v případě nařízené karantény nebo domácí péče o dítě. Všichni zaměstnanci, kteří během pandemie musí pracovat mimo svůj domov, dostanou bonusy.

Témata: potraviny | Maso | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky