Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 241 miliard. Bartoš jej nepodpořil

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 241 miliard. Bartoš jej nepodpořil

Foto: Jan Zýka / INCORP images

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 241 miliard korun, což je o 11 miliard více než původní návrh ministerstva financí z konce srpna. Tyto dodatečné prostředky budou použity na odstranění škod způsobených zářijovými povodněmi. 

Ministerstvo financí o tom informovalo v tiskové zprávě. Pro letošní rok se počítá se schodkem 282 miliard korun, který vláda dnes navýšila o 30 miliard právě kvůli povodním.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že Sněmovna projedná toto navýšení rozpočtu na povodňové škody 1. října po dohodě s opozičním hnutím ANO.

Pro příští rok jsou plánované příjmy rozpočtu ve výši 2,086 bilionu korun, což je o 7,5 procenta více než letos, a výdaje by měly činit 2,327 bilionu korun, což je nárůst o 4,7 procenta ve srovnání s letošním rozpočtem.

Vláda musí návrh rozpočtu do konce září předložit Sněmovně, která by se jím měla zabývat v říjnu. Konečné hlasování o rozpočtu se obvykle koná v prosinci, poté zákon podepisuje prezident.

Navýšení o 30 miliard se týká kapitoly všeobecné pokladní správy, což znamená, že celkové výdaje letošního rozpočtu vzrostou na 2,222 bilionu korun, zatímco příjmy zůstanou na 1,94 bilionu korun.

Ministr Stanjura dodal, že pokud škody způsobené povodněmi nebudou tak vysoké, bude schodek odpovídajícím způsobem snížen.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) rozpočet na svém pravděpodobně posledním jednání vlády nepodpořil. Vláda původně plánovala schodek ve výši 230 miliard, ale kvůli povodním byl navýšen na 241 miliard.

Témata:  státní rozpočet vláda

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy