Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu přibylo lidí bez práce. Takový nárůst analytici nečekali

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Počet nezaměstnaných v Německu vzrostl v prosinci více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti ale zůstala na pěti procentech. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které zveřejnil spolkový úřad práce. Vývoj před koncem roku podle analytiků naznačuje, že na trh práce dopadá útlum ve zpracovatelského průmyslu největší evropské ekonomiky.

Počet nezaměstnaných se proti listopadu zvýšil o 8000 na 2,279 milionu. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že přibude asi 2000 lidí bez práce.

"Trh práce byl i na konci roku do značné míry stabilní," řekl šéf pracovního úřadu Detlef Scheele. "Patrné jsou ale známky útlumu ekonomiky," dodal.

Výrazně klesá také poptávka po nových pracovnících. Index pracovních míst úřadu práce, který je založen na současných a skutečných žádostech o zaměstnání od společností, klesá setrvale od března 2018. V prosinci se snížil o pět bodů na 223 bodů. V meziročním srovnání ztratil 31 bodů.

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí jen těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen.

Německé hospodářství se v poslední době potýká se slabší globální poptávkou, která má negativní dopad na německý export a průmysl. K potížím německé ekonomiky přispívá obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou a také nejistota kolem plánovaného brexitu.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.

Témata:  Německo nezaměstnanost

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy