Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V ČR má vzniknout centrální evidence dražeb

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V Česku má vzniknout centrální evidence dražeb, spravovat ji má ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Počítá s tím nový zákon o veřejných dražbách, který v pondělí projedná vláda. Jednorázové náklady na vytvoření tohoto systému jsou pět milionů korun. Zákon má dále například odstranit dosavadní nesoulad s občanským zákoníkem nebo zavést úpravu pro provádění elektronických dražeb.

Roční náklady na provoz centrální evidence dražeb MMR odhaduje přibližně na 500.000 korun. Plánovaný příjem z pokut je milion korun. "Celkové přínosy soukromému sektoru představují přínosy 29 milionů korun ročně," uvádí MMR ve své zprávě. Podle ní spočívají zejména v úpravě zveřejňování dražebních dokumentů, zrušení povinnosti odhadu ceny předmětu dražby a prohlídek u dražeb na návrh vlastníka. Dalšími výhodami jsou podle ministerstva úprava doručování a v některých případech zrušení požadavku na ověřené podpisy.

V současnosti platí zákon z roku 2000, který má podle MMR některé zásadní nedostatky. Návrh nového zákona upravuje nesoulad s občanským zákoníkem. Část ustanovení stávajícího zákona je podle MMR nadbytečná, protože je již dostatečně upravena v občanském zákoníku. "Některá ustanovení stávajícího zákona jsou neaplikovatelná. Po přijetí občanského zákoníku a souvisejících předpisů se stala nepoužitelnými. Rovněž pojmosloví je často neaktuální," uvádí dále MMR.

Úprava elektronických dražeb je podle něj v současnosti kusá a je provedena pouze ve vyhlášce. To má nový zákon změnit. "Problematická je také neexistující sankce při porušení zásadních zákonných povinností nebo nadbytečná administrativní zátěž adresátů zákona," uvádí se v předkládací zprávě.

Témata:  Česko dražba Ministerstvo pro místní rozvoj soudy

Související

Aktuálně se děje

5. prosince 2024 10:50

4. prosince 2024 9:54

3. prosince 2024 11:37

MPSV chystá rekordní investice: Na sociální služby půjde příští rok 28,5 miliardy korun

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje na příští rok poskytnout 28,5 miliardy korun na dotace pro financování sociálních služeb. Tato částka opět meziročně narůstá, což odráží zvyšující se náklady na jejich provoz. Většina prostředků je alokována krajům, které je následně přerozdělují jednotlivým poskytovatelům. Financování sociálních služeb v ČR vychází z více zdrojů, přičemž dotace ze státního rozpočtu dlouhodobě pokrývají přibližně 40 % celkových nákladů. Další financování mohou poskytovatelé získávat například z evropských fondů.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy