Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uživatelé iPhonů jsou ohroženi programátorskou chybou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Uživatelé chytrých telefonů iPhone od Apple jsou ohroženi programátorskou chybou v aktuální verzi operačního systému iOS 14. Chyba souvisí se špatnou interpretací speciálních znaků v názvech Wi-Fi sítí a může uživatele nejen odstřihnout od připojení k internetu, ale v některých případech také umožňuje ovládnutí mobilního telefonu hackery. iPhony tvoří zhruba pětinu chytrých telefonů v Česku. Uvedla to dnes poradenská společnost BDO, která na chybu upozornila.

Podle odborníků je chyba v operačním systému iOS 14 závažná především proto, že hackeři k oklamání uživatelů hojně využívají nezabezpečené přístupové body. Útočníci pak mohou z mobilních zařízení ukrást citlivá data jako například platební údaje, hesla k e-mailovým účtům nebo mobilnímu bankovnictví.

"Chyba se týká znaků jako % a @. V případě, že za sebou v názvu Wi-Fi sítě tyto znaky následují, systém zodpovědný k připojení se k internetu se zhroutí a nereaguje ani po restartu zařízení. Mnohem závažnější je ale eventuální možnost ovládnutí iPhonu hackery bez vědomí uživatele. Mohou je například nalákat na free Wi-Fi server, který se nápadně podobá názvu sítě v obchodních centrech nebo v oblíbených restauracích," uvedl bezpečnostní expert BDO Martin Hořický.

V případě, že se uživatel stal obětí podobného útoku, může resetovat telefon do továrního síťového nastavení. Přijde tím sice o uložená hesla k ostatním Wi-Fi sítím, je to ale podle Hořického lepší řešení než chybu ignorovat a vystavovat své zařízení potenciálním útočníkům.

Operační systém iOS 14 se s problémy nepotýká poprvé. Loni v listopadu IT experti upozorňovali na rozsáhlé výpadky při zasílání a přijímání SMS zpráv a jejich ukládání. Potíže se týkaly především nového modelu iPhone 12, ale s příchodem poslední verze operačního systému iOS 14 zasáhly také uživatelé starších zařízení.

Témata:  iPhone Apple

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

19. května 2024 14:14

Česko nakupuje nejvíce zlata na světě. Jeho hodnota v majetku ČNB šestinásobně převyšuje průměr let 1993 až 2024

Česká republika se letos v prvním čtvrtletí připojila k zemím, které se snaží omezit svoji závislost na americkém dolaru. Činí tak v souvislosti s válkou na Ukrajině a obavou, že by Spojené státy mohly eventuálně přistoupit ke zmražení jejich devizových rezerv podobně, jako je zmrazily Rusku. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy