Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA zakázaly ruský antivirový software Kaspersky

Kaspersky Lab
Kaspersky Lab
Foto: Kaspersky via YouTube

Administrativa prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek zakázala ruské firmě Kaspersky, která se zabývá kybernetickou bezpečností, poskytovat své oblíbené antivirové produkty ve Spojených státech kvůli obavám o národní bezpečnost, uvedlo americké ministerstvo obchodu.

„Kaspersky již obecně nebude moci mimo jiné prodávat svůj software ve Spojených státech nebo poskytovat aktualizace softwaru, který se již používá," uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

Oznámení přišlo poté, co zdlouhavé vyšetřování zjistilo, že „pokračující operace společnosti Kaspersky ve Spojených státech představují riziko pro národní bezpečnost kvůli ofenzivním kybernetickým schopnostem ruské vlády a její schopnosti ovlivňovat nebo řídit operace společnosti Kaspersky," uvedla společnost.

Americká ministryně obchodu Gina Raimondová uvedla, že „Rusko znovu a znovu ukazuje, že má schopnost a záměr zneužít ruské společnosti, jako je Kaspersky Lab, ke shromažďování a vyzbrojování citlivých amerických informací".

V prohlášení pro agenturu AFP společnost Kaspersky uvedla, že americké ministerstvo obchodu „učinilo své rozhodnutí na základě současného geopolitického klimatu a teoretických obav" a slíbilo, že „využije všech legálně dostupných možností, aby zachovalo své současné operace a vztahy".

„Kaspersky se nezapojuje do aktivit, které ohrožují národní bezpečnost USA, a ve skutečnosti významně přispěl svým hlášením a ochranou před různými aktéry hrozeb, kteří se zaměřovali na americké zájmy a spojence," uvedla společnost.

Tento krok je prvním takovým krokem od doby, kdy exekutivní příkaz vydaný za prezidentství Donalda Trumpa dal ministerstvu obchodu pravomoc vyšetřovat, zda určité společnosti představují riziko pro národní bezpečnost.

Raimondová řekla, že akce ministerstva obchodu ukázaly protivníkům Ameriky, že nebude váhat jednat, pokud „jejich technologie představuje riziko pro Spojené státy a jejich občany".

Kaspersky, se sídlem v Moskvě a pobočkami ve 31 zemích, slouží více než 400 milionům uživatelů a 270 000 firemním klientům po celém světě. Nedávno americké ministerstvo obchodu zakázalo prodej jejich antivirového softwaru a zařadilo tři spojené subjekty na seznam národní bezpečnosti kvůli jejich údajné spolupráci s ruskými vojenskými a zpravodajskými službami.

I přesto, že ministerstvo obchodu nezakázalo uživatelům používat software Kaspersky, silně doporučilo, aby přešli k novým dodavatelům. Kaspersky může nadále operovat ve Spojených státech až do 29. září, aby minimalizovalo rušení pro americké spotřebitele a firmy při hledání nových alternativ.

Kreml reagoval na americké rozhodnutí kritikou, označující ho za nekalou konkurenci. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tvrdil, že taková taktika je běžná a že Kaspersky je na mezinárodním trhu velmi konkurenceschopná společnost.

Témata:  USA Kaspersky Lab

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy