Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA uvalily další sankce na Rusko. Moskevská burza reaguje, zastavila obchod s dolarem a eurem

Moskevská burza (MOEX - Московская биржа)
Moskevská burza (MOEX - Московская биржа)
Foto: Sergej Bulkin / NEWS.ru / TASS

Moskevská burza (MOEX) ve čtvrtek přerušila obchodování v dolarech a eurech v reakci na nové sankce uvalené Spojenými státy. Tyto sankce jsou součástí širšího balíčku opatření zaměřených na omezení schopnosti Ruska pokračovat ve válce na Ukrajině.

„Vzhledem k zavedení restriktivních opatření ze strany Spojených států proti Moskevské burzovní skupině... od 13. června 2024 bude obchodování na moskevských burzovních trzích probíhat... s výjimkou nástrojů s vypořádáním v amerických dolarech a eurech," uvedla burza ve svém prohlášení.

Ruské Národní clearingové centrum, které na Moskevské burze zajišťuje devizové transakce, bylo rovněž postiženo sankcemi ze strany Spojených států. Uvedl server The Moscow Times.

Ve středu americké ministerstvo financí rozšířilo sankce proti Rusku s cílem přerušit finanční a obchodní toky do Moskvy, která stále vede válku proti sousední Ukrajině. Nová opatření se dotkla více než 300 subjektů, nejen v Rusku, ale také v zemích jako Čína, Turecko a Spojené arabské emiráty.

Vladimir Putin schválil řadu opatření, která mají dále přilákat kapitál prostřednictvím Moskevské burzy od ruských i neruských osob ze „spřátelených zemí"," uvedlo americké ministerstvo financí ve svém oznámení o nových sankcích.

To podle ministerstva poskytlo příležitosti jak Rusům, tak neruským občanům, aby profitovali z válečné mašinérie Kremlu tím, že investují do ruského státního dluhu, ruských korporací a předních ruských obranných subjektů.

Nové sankce vstoupí v platnost 13. srpna.

I přes americké sankce proti Moskevské burze budou společnosti a jednotlivci v Rusku nadále moci nakupovat a prodávat eura a dolary prostřednictvím věřitelů. Ruská centrální banka ujistila, že vklady v cizích měnách nebudou ovlivněny. Odborníci tvrdí, že sankce zkomplikují měnové transakce, ale budou mít omezený dopad na směnný kurz rublu. Sofia Donetsová, hlavní ekonomka T-Bank Investments uvedla na síti X (dříve Twitter), že neočekává výrazný vliv na kurz rublu vůči dolaru, který by měl zůstat v rozmezí 90-95 rublů/USD.

Nový balíček sankcí připomíná, že sankční režim se stále vyvíjí a zvyšuje investiční rizika pro Rusy. Alexander Isakov, hlavní ekonom Bloombergu pro Rusko předpovídá větší volatilitu rublu po oznámení sankcí, což může zvýšit neutrální rublový kurz nebo rovnovážný poměr odlivu kapitálu k HDP. Sankce také omezí konkurenci na trhu s měnovými konverzemi, což umožní bankám rozšířit spready vůči zákazníkům.

Index moskevské burzy podle deníku Kommersant klesl ve čtvrtek ráno o 3,5-4 %, zatímco akcie burzy se propadly o 15 %.

Témata:  Rusko Moskevská burza (MOEX - Московская биржа)

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy