Ubytovací zařízení nebudou moci dočasně fungovat na rekreaci

Ubytovací zařízení nebudou moci od čtvrtka do 3. listopadu fungovat pro rekreační účely. Obsloužit budou moci hosty, kteří cestují za služebními účely. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Ilustrační fotografie

Za účelem práce mohou hotely, penziony a další zařízení hosty ubytovávat i nadále. Týká se to Čechů i cizinců, uvedl Prymula. Podle dřívějšího rozhodnutí vlády nesmějí být ani v hotelech v provozu vnitřní bazény, sauny nebo wellness. Naopak hotelovým hostům může být k dispozici restaurace, a to mezi 06:00 a 20:00. Stravovací zařízení obecně už týden mohou občerstvení prodávat jen přes výdejní okénka, ale rovněž jen v čase od 06:00 do 20:00.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) i provozovatelé ubytovacích zařízení mohou využít podpůrné programy, kterými chce vláda kompenzovat dopady omezujících opatření proti koronaviru. Mohou tak žádat o příspěvek na komerční nájem za červenec, srpen a září. Za toto období jim stát dá 50 procent do výše maximálně deset milionů korun. V případě, že zaměstnanci ubytovacích zařízení budou muset zůstat doma na tzv. překážkách, hotely mohou čerpat i podporu mezd z programu Antivirus, doplnil.

Obsazenost hotelů se podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka pohybuje kolem čtyř procent. V Praze o dočasném uzavření uvažuje zhruba 50 procent hotelů, v regionech je to kolem 30 procent. Dalších deset procent hotelů je zavřeno už od března.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky