Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak řešit bydlení po rozvodu?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Podle aktuálního průzkumu finanční skupiny Wüstenrot by Češi v případě rozvodu prodali byt či dům a odstěhovali se, v 62 % případů do menšího. Výjimku netvoří ani ti s dětmi, takto by se přestěhovalo 76 % z nich. Do rekonstrukce nového bydlení by se pustilo 15 % dotázaných.

Rozvod každý rok postihne na 25 tisíc párů, kteří jsou spolu v průměru 13 let. „Za takovou dobu mají manželé kromě společných zážitků nashromážděný i majetek, nemovitost. Spory o jeho rozdělení tak Češi považují při rozvodu či rozchodu za největší problém, vyjma péče o děti. V případě rozvodu by podle našeho průzkumu svůj byt či dům prodali a začali znovu,“ uvádí Marian Holub, produktový manažer hypoték finanční skupiny Wüstenrot. Takto by na situaci reagovalo nejvíce dotázaných, konkrétně 16 %.Menší, ale můj

Otázka bydlení je při rozvodu kritická pro 8 % respondentů. Při hledání nového bydlení by 62 % Čechů preferovalo menší byt. Zachovat si stejný prostor by chtělo 20 % a 9 % by ho dokonce v takovém okamžiku chtělo zvětšit. Menší byt by hledali i ti, kteří mají děti, a to dokonce v 76 %. „Rodiče samoživitelé jsou podle statistik nejvíce ohroženi chudobou. Za pronájem dají běžně 30 % jejich příjmu. Uvědomíme-li si fakt, že čtvrtina loni rozvedených manželství měla více dětí, a že třeba školní dítě stojí měsíčně přes 5 tisíc korun, je to pro rodinu jen s jedním živitelem velmi zatěžující částka,“ vysvětluje PhDr. Ing. Petr Soukup z Institutu sociologických studií Univerzity Karlovy.

Do rekonstrukce nového bydlení by se pustilo 15 % dotázaných Čechů žijících v sezdaném či nesezdaném partnerství či rozvedených. „Rozvod je finančně nákladnou záležitostí. Přesto by 15 % raději volilo nezrekonstruovaný objekt, zřejmě z důvodu pravděpodobnější nižší ceny. Rekonstrukce totiž zvyšuje hodnotu jednotky asi o 10 až 15 %, v závislosti na typu úprav. Zároveň při ní realizujete své představy o bydlení,“ doplňuje Holub. Novostavba by byla lákavá pro čtvrtinu Čechů a desetina by volila jinou variantu, třeba návrat k rodičům či jednoduše cokoli, co by se jim naskytlo.

Témata:  bydlení rozvod lidé

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.