Co s hypotékou po rozvodu nebo rozchodu s partnerem?

Jen v loňském roce se v Česku rozpadlo více než 21 tisíc manželství a nespočet vztahů nesezdaných partnerů. Mnozí po krachu soužití pod jednou střechou řeší, jak dále naložit s hypotékou na společně obývaný byt či dům. Možných řešení je více a nejtěžší je obvykle najít pro obě strany schůdné řešení.

Ilustrační fotografie
reklama

Hypotéky na vlastní bydlení si berou dohromady jak manželé, tak nesezdaní partneři. Pokud vztah funguje jak má, přináší hypotéka v páru řadu výhod. „Dva žadatelé s vlastním příjmem například snáze dosáhnou na vyšší hypotéku a mohou si tedy dovolit pořídit dražší nemovitost. Ze dvou příjmů se rovněž úvěr snadněji splácí a společně hospodařící domácnosti tolik neohrozí ani pokles či dočasný výpadek příjmu jednoho z nich,“ uvádí některé z výhod společné hypotéky Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz. Komplikace ovšem většinou nastanou, když se vztah rozpadne a je potřeba se vzájemně vypořádat.  

Začněte co nejdříve jednat

Pokud společné soužití definitivně končí, je potřeba se co nejdříve bez velkých emocí rozumně dohodnout na vypořádá společných závazků. V případě vypořádání hypotéky existuje hned několik možných řešení. Je potřeba brát v potaz, jestli se jedná o společnou hypotéku obou partnerů nebo pouze jednoho z nich, a také to, zda byla hypotéka uzavřena ještě před vstupem do manželství nebo až po svatbě. 

Hypotéka na nemovitost jednoho z partnerů

Pokud si hypotéku na nemovitost sjednal ještě před sňatkem pouze jeden z manželů, rozvod na stávající hypotéce ani vlastnictví nemovitosti nic nemění. Dům, byt, pozemek nebo jiná nemovitost pořízená na hypotéku totiž nespadá do společného jmění manželů. V tomto případě většinou dále užívá nemovitost ten, kdo ji vlastní, a také pokračuje ve splácení hypotéky. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Rozvádějící se samozřejmě mohou dohodnout i jinak. Jeden z manželů může například převést nemovitosti i s hypotékou na druhého. Partner, který hypotéku přebírá, musí ovšem splňovat všechny podmínky banky včetně požadované výše příjmu. Stávající hypotéku bývalého partnera je rovněž možné doplatit nově sjednanou hypotékou.“   

Společná hypotéka sjednaná před vstupem do manželství

Partneři si hypotéky běžně sjednávají i před vstupem do manželství. V tomto případě nespadá hypotéka do společného jmění manželů. Na způsobu vypořádání podílu na nemovitosti se musí bývalí partneři dohodnout. „Většinou jeden partner vyplatí druhého a převezme si stávající hypotéku. Ve vzájemném finančním vyrovnání je potřeba zohlednit i podíl na splátkách hypotéky, které byly placeny během manželství,“ dodává Veronika Hegrová. 

Společná hypotéka sjednaná po svatbě

Pokud byla hypotéka sjednána společně po vstupu do manželství, je opět nutná vzájemná domluva. Jestliže byla nemovitost součástí společného jmění manželů, dělí se rovným dílem. Manželé se ovšem mohli před koupí nemovitosti dohodnout i na určitém konkrétním podílu na nemovitosti. „V případě rozvodu si opět může hypotéku jeden z páru převzít a vyplatit druhého, vzít si novou hypotéku a vyplatit z ní podíl na nemovitosti bývalého partnera nebo prodat nemovitost, doplatit hypotéku a podělit se o případný zisk či doplatek dluhu,“ uvádí Veronika Hegrová.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky