Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rychle se šířící covid v Číně je novým strašákem pro světovou i českou ekonomiku. Motoristům v ČR však může zlevnit benzín i naftu

koronavirus Covid-19
koronavirus Covid-19
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: V Číně se šíří covid nejrychleji od doby propuknutí pandemie ve Wu-chanu před více než dvěma lety. Nyní je zasažena obzvláště Šanghaj. Město s 25miliony obyvatel je v režimu obří uzávěry, kdy vždy jedna polovina obyvatel má zákaz vycházení. Tento striktní režim, jenž je v souladu s čínskou nulovou tolerancí covidu, letos může čínskou ekonomiku připravit o 0,4 procentního bodu jejího celoročního růstu. Ten tak může skončit pod úrovni pěti procent. Šanghaj je totiž ekonomickým motorem celé Číny.

A Čína je zase ekonomickým motorem celého světa. Pokud tedy ztratí 0,4 procentního bodu růstu, není to nic zanedbatelného a je to problém pro světovou a tím pádem i českou ekonomiku. Česká ekonomika letos bude čelit nepříjemné kombinaci stagnace a velké inflace. Ztráta výkonu čínské ekonomiky může českou ekonomiku, skrze slabší zahraniční obchod, stáhnout do červených čísel, takže by letos dokonce poklesla. Už nyní je totiž těžce zkoušená dopady pandemie, ale zejména války na Ukrajině.

Pozitivem je alespoň to, že pomalejší čínský růst by zmírnil inflační tlaky, a to i ty v Česku. Tuzemská inflace tak jako tak bude nejvýraznější od 90. let, celoročně může vykázat tempo až kolem třinácti procent.  Zpomalení čínské ekonomiky by ale oslabilo globální poptávku například po ropě, takže v Česku by pak pohonné hmoty byly levnější než nebýt rychlého šíření covidu v Číně. Ropa Brent dnes kvůli šanghajskému lockdownu poměrně výrazně zlevňuje, a to o zhruba než pět dolarů na barel.

Témata:  Koronavirus COVID-19 komentář ekonomika Čína

Související

Aktuálně se děje

13. února 2026 11:55

27. ledna 2026 11:51

22. ledna 2026 19:44

Schodek státního rozpočtu stoupne na 310 miliard korun, Babiš může narazit na zákon

Schodek státního rozpočtu v letošním roce by měl činit zhruba 310 miliard korun, uvedla dnes ČT24 s odkazem na informované zdroje. Navýšení oproti plánovanému deficitu předchozí Fialovy vlády by tak odpovídalo přibližně 24 miliardám korun. Takové navýšení by samo o sobě vedlo také ke zhoršení poměrového ukazatele deficitu veřejných financí k HDP. Tento poměr Fialova vláda pro letošek vyhlížela na úrovni -1,9 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy