Pirátská strana bude ve Sněmovně navrhovat, aby se ženy mohly v budoucnu rozhodnout, zda budou používat u svého příjmení příponu -ová. Vláda v pondělí v novele o matrikách takovou alternativu odmítla, pirátský poslanec Ondřej Profant ji však chce zkusit do zákona dostat pozměňovacím návrhem. V dnešní tiskové zprávě uvedl, že by stát měl umožnit svobodnou volbu formy příjmení, aktuální úpravu považuje za diskriminační.
Kabinet v pondělí v materiálu ministerstva vnitra nepodpořil připomínku, podle které by měla být zrušena povinnost přechylovat ženská příjmení. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) poté v tiskové zprávě uvedl, že přechylování je pro češtinu charakteristické, ale je otevřený diskusi. "Podle ministerstva vnitra nejsou pro takovou změnu věcné důvody. Přechylování příjmení je charakteristickým rysem českého mluvnického systému," uvedl.
Osobně si vicepremiér myslí, že záleží na každém, jak se chce jmenovat. "Do budoucna jsem tedy otevřený debatě o změně zákona, která by pravidla pro přechylování rozvolnila," dodal. Zákon o matrikách v současné době připouští nepřechylování v odůvodněných případech. Především pokud žena žije v zahraničí, je provdána za cizince, případně pokud se hlásí k jiné než české národnosti.
Piráti chtějí změnu uzákonit už ve stávající novele, která by podle představ vnitra měla platit od července příštího roku. "S postojem vlády nesouhlasíme a chceme umožnit svobodnou volbu formy příjmení. V minulosti byla ženská příjmení v češtině běžně uváděna v obou formách, neexistuje tedy mluvnický důvod pro povinné přechylování," uvedl Profant.
Poslanec chce také prosazovat zjednodušení procesu při volbě méně častých křestních jmen. "Dnešní praxe není napříč matrikami jednotná a často je matrikami zbytečně požadován posudek soudního znalce," konstatoval.
Související
8. října 2024 8:42
12. února 2024 10:31
13. června 2023 8:56
9. května 2023 10:41
23. března 2023 19:59
11. prosince 2022 20:15