Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie odhalila krácení daní za více než 300 milionů

Policie ČR
Policie ČR
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Státní zástupkyně na návrh krajských kriminalistů ze Zlína obžalovala čtyři lidi a jednu firmu ze zkrácení daně z přidané hodnoty (DPH), škoda přesahuje 300 milionů korun. V takzvaných karuselových podvodech podle policie obchodovali s hutním materiálem. ČTK to dnes sdělila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Obžalovaným hrozí až deset let vězení, firmě zrušení.

Hlavním koordinátorem podvodů byl čtyřiašedesátiletý jednatel společnosti ze Zlína, který v úmyslu zkrátit daň vytvořil z českých firem účelové řetězce, uvedla mluvčí. "Objednával od různých dodavatelů ze Slovenska hutní materiál. Jednatelé společnosti pak po dohodě s ním přes tyto řetězce nepravdivě deklarovali dodávky zboží na zlínskou společnost, i když zlínská firma pořizovala zboží přímo od slovenských dodavatelů," popsala.

Jednatelé společností podle ní fakturovali dodávky vždy na první článek řetězce, takzvané ztracené obchodníky. "Vlastní daňovou povinnost pak kompenzovali fiktivními nákupy zboží v České republice deklarovanými na tyto společnosti. Dle sjednané dohody pak vždy snížili na prvním článku řetězce prodejní cenu pod cenu nákupní, čímž vytvořili pro poslední článek řetězce, zlínskou společnost, konkurenční výhodu, díky které mohla tato firma prodávat zboží svým odběratelům za nižší cenu, než za kterou ve skutečnosti zboží od slovenských dodavatelů pořídila," dodala Javorková.

Zlínská společnost podle policie ve svých daňových přiznáních za období mezi lety 2010 až 2014 neoprávněně uplatnila nárok na odpočet DPH přes 300 milionů korun. Nezákonné jednání ukončil v roce 2014 zásah policejního útvaru Daňová Kobra ze Zlína

Dva muži, dvě ženy a zlínská firma jsou obžalovaní ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaného ve spolupachatelství. "Jeden z obžalovaných byl v minulosti nepravomocně odsouzen pro obdobnou trestnou činnost, další tři obžalovaní dosud nebyli trestáni," doplnila mluvčí.

Vyšetřování kauzy bylo podle ní vzhledem k délce trvání trestné činnosti náročné. Spis má 6500 stran a 35.000 stran příloh. Krajští kriminalisté při vyšetřování spolupracovali s kolegy z Generálního finančního ředitelství a Finančního úřadu pro Zlínský kraj.

Témata:  policie daně

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy