Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový koronavirus se šíří extrémně rychle a sílí. První nakažený kousek od českých hranic

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Schopnost šíření nového koronaviru začíná podle čínských úřadů sílit. Na rozdíl od SARS (akutního respiračního syndromu), který se začal šířit v roce 2002 a usmrtil 800 lidí, je nový koronavirus infekční i v inkubační době. Oznámil to dnes zástupce národní zdravotnické komise Ma Siao-wej. Koronaviru už v zemi podlehlo 56 lidí a nakažených je přes 2000.

První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko. Žena před několika dny byla ve Wu-chanu, úřady nyní zjišťují, s kým se v Rakousku dostala do kontaktu. První potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Ma řekl, že schopnost přenosu viru roste a nemocných může dále přibývat. Připustil, že se o viru zatím ví jen málo a není ani jasné riziko spojené s případnou mutací viru. Je zřejmé, že je virus infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní. Tím se liší od viru SARS. Úřady zintenzivní opatření, jež mají šíření zastavit, dodal Ma.

Virus se objevil koncem loňského roku v jedenáctimilionovém městě Wu-chanu v provincii Chu-pej, ale úmrtí jsou hlášena i odjinud.

Z Pekingu dnes do Wu-chanu odjeli vedoucí lékaři ze šesti pekingských nemocnic, aby pomohli situaci zvládnout. Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes oznámilo, že začala příprava vakcíny proti novému koronaviru.

Pacienti jsou hlášeni nejen z Číny, ale i z jiných zemích. USA, Francie a Jižní Korea chystají evakuaci svých občanů z Wu-chanu. Z filipínské Manily dnes do města, které začíná pociťovat nedostatek zdravotnického materiálu, dorazilo 3,16 milionu roušek.

Témata:  koronavirus Čína nemoc ebola

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy