Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Karanténu má s e-neschopenkou 17 800 lidí

Jana Maláčová
Jana Maláčová
Foto: Facebook

V karanténě na ochranu před šířením koronaviru je s e-neschopenkou 17.800 lidí. Za pondělí počet poklesl o 1400. Snížil se ve všech krajích kromě Moravskoslezského a Karlovarského. Vyplývá to ze statistiky elektronických neschopenek, kterou aktualizuje Česká správa sociálního zabezpečení. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) do karantény od začátku března šlo s e-neschopenkou celkem 34.900 lidí, za pondělí pak 1970.

Nejvíc osob v izolaci je v Moravskoslezském kraji, a to téměř 3200. Následuje Praha, kde je s e-neschopenkou v karanténě 2800 lidí. Počet izolovaných se zvedl v příhraničních okresech, a to třeba v Českém Krumlově, Domažlicích, Chebu či Ostravě.

Množství lidí, kteří byli v karanténě, každý den postupně rostlo až do minulého čtvrtka. Tehdy zůstávalo doma s e-neschopenkou 22.400. Od té doby počet klesá. Podle tabulky, kterou zveřejnila dnes na svém twitteru ministryně, lékaři v pondělí vystavili 1970 nových karanténních e-neschopenek. Ve srovnání s údaji z úterý, středy a čtvrtka minulého týdne je počet ale výrazně vyšší, a to v jednotlivých dnech zhruba o tři pětiny až dvojnásobek.

Celkem lékaři od začátku března do systému poslali 34.889 karanténních e-neschopenek. Z dat vyplývá, že by izolaci mělo mít za sebou téměř 17.300 lidí. Je to polovina všech březnových případů.

Celkový počet lidí v nařízené karanténě na ochranu před nákazou novým koronavirem by mohl být o něco vyšší. Lékaři totiž mohou případy sociální správě hlásit nejen elektronicky, ale i na papírovém tiskopisu.

Do dvoutýdenní karantény museli od 7. března všichni, kteří se vrátili z Itálie. Od poledne 13. března pak musí do karantény ti, kteří přicestovali z vybraných zemí s vysokým rizikem šíření nákazy novým koronavirem. Týká se to Čechů i cizinců, kteří v Česku trvale či přechodně žijí. Nyní je čtrnáctidenní izolace povinná pro všechny, kteří se vracejí ze zahraničí. V karanténě bývají také lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženými.

Pracovníkům v karanténě má zaměstnavatel platit 60 procent základu jejich příjmu. Vláda původně rozhodla o tom, že tuto náhradu výdělku uhradí místo firem stát. Přispívat měl do mediánové mzdy. Podle nového návrhu by poskytl 80 procent, nejvýš ale do 39.000 korun. Projedná to vláda.

Témata:  karanténa Koronavirus COVID-19 Jana Maláčová

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:57

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy