Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Karanténu má s e-neschopenkou 17 800 lidí

Jana Maláčová
Jana Maláčová
Foto: Facebook

V karanténě na ochranu před šířením koronaviru je s e-neschopenkou 17.800 lidí. Za pondělí počet poklesl o 1400. Snížil se ve všech krajích kromě Moravskoslezského a Karlovarského. Vyplývá to ze statistiky elektronických neschopenek, kterou aktualizuje Česká správa sociálního zabezpečení. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) do karantény od začátku března šlo s e-neschopenkou celkem 34.900 lidí, za pondělí pak 1970.

Nejvíc osob v izolaci je v Moravskoslezském kraji, a to téměř 3200. Následuje Praha, kde je s e-neschopenkou v karanténě 2800 lidí. Počet izolovaných se zvedl v příhraničních okresech, a to třeba v Českém Krumlově, Domažlicích, Chebu či Ostravě.

Množství lidí, kteří byli v karanténě, každý den postupně rostlo až do minulého čtvrtka. Tehdy zůstávalo doma s e-neschopenkou 22.400. Od té doby počet klesá. Podle tabulky, kterou zveřejnila dnes na svém twitteru ministryně, lékaři v pondělí vystavili 1970 nových karanténních e-neschopenek. Ve srovnání s údaji z úterý, středy a čtvrtka minulého týdne je počet ale výrazně vyšší, a to v jednotlivých dnech zhruba o tři pětiny až dvojnásobek.

Celkem lékaři od začátku března do systému poslali 34.889 karanténních e-neschopenek. Z dat vyplývá, že by izolaci mělo mít za sebou téměř 17.300 lidí. Je to polovina všech březnových případů.

Celkový počet lidí v nařízené karanténě na ochranu před nákazou novým koronavirem by mohl být o něco vyšší. Lékaři totiž mohou případy sociální správě hlásit nejen elektronicky, ale i na papírovém tiskopisu.

Do dvoutýdenní karantény museli od 7. března všichni, kteří se vrátili z Itálie. Od poledne 13. března pak musí do karantény ti, kteří přicestovali z vybraných zemí s vysokým rizikem šíření nákazy novým koronavirem. Týká se to Čechů i cizinců, kteří v Česku trvale či přechodně žijí. Nyní je čtrnáctidenní izolace povinná pro všechny, kteří se vracejí ze zahraničí. V karanténě bývají také lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženými.

Pracovníkům v karanténě má zaměstnavatel platit 60 procent základu jejich příjmu. Vláda původně rozhodla o tom, že tuto náhradu výdělku uhradí místo firem stát. Přispívat měl do mediánové mzdy. Podle nového návrhu by poskytl 80 procent, nejvýš ale do 39.000 korun. Projedná to vláda.

Témata:  karanténa Koronavirus COVID-19 Jana Maláčová

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy