Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Globální ekonomika se podle expertů zotaví nejdříve v roce 2022

ekonomika
ekonomika
Foto: Pixabay

Globální hrubý domácí produkt (HDP) se na úrovně z období před příchodem koronavirové krize nevrátí dříve než v roce 2022. Předpovídá to podle serveru CNBC nová zpráva analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU). Varuje rovněž, že některé vyspělé země, například Itálie a Španělsko, by se mohly dostat na pokraj dluhové krize.

"Jihoevropské státy se stále zotavují z úsporných opatření, navíc se potýkají s vysokou úrovní veřejného dluhu, stárnoucí populací (která je náchylnější k závažným případům nákazy koronavirem) a s přetrvávajícími rozpočtovými deficity," uvedla EIU. "Dluhová krize v některé z těchto zemí by vedla k masivním turbulencím na finančních trzích. Krize by se tak rychle rozšířila do celého světa," dodala.

Opatření proti šíření koronaviru v posledních měsících podkopaly hospodářskou aktivitu po celém světě. Vlády proto musely zavést rozsáhlá opatření na podporu ekonomiky. Zároveň klesly rozpočtové příjmy a vzrostly výdaje na zdravotní a sociální péči.

Vlády navíc podle EIU zřejmě nebudou schopny zmírnit vzniklé rozpočtové deficity prostřednictvím úsporných opatření. "Úspory pohlcují politický kapitál, kterého možná nezbude dost k jejich realizaci. Zejména s ohledem k tomu, že poslední období utahování opasků řada zemí zažila před tak krátkou dobou," uvedli ekonomové EIU.

Témata:  ekonomika svět

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy