Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dnes začaly platit další výjimky z povinného nošení roušek

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Žáci a studenti u přijímacích a státních zkoušek nemusí za určitých podmínek nosit roušku. Počínaje dneškem jim to umožňuje výjimka ministerstva zdravotnictví. Výjimku z povinnosti používat roušky mají nově i pacienti a zdravotníci, pokud je to potřebné pro poskytování péče.

Na přijímacích zkouškách na střední a vysoké školy, při denní výuce na jednoletých kurzech cizích jazyků nebo při poskytování poradenských služeb nemusí mít ode dneška lidé v místnosti nasazené roušky, pokud mezi sebou dodrží odstup alespoň 1,5 metru a u přijímaček nebude v místnosti více než 15 osob.

Roušku už nemusí nosit ani pacienti a zdravotničtí pracovníci, a to po dobu nutnou k poskytnutí péče. Týká se to například logopedů.

Výjimka ministerstva zdravotnictví zde.

Zákaz pohybu na veřejnosti bez ochranných prostředků dýchacích cest platí v Česku od 19. března. Cílem je zabránit šíření nového koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19. Výjimku z nošení už mají například děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.

Vláda v pondělí vzala na vědomí návrh, podle kterého od 25. května budou moci lidé chodit venku bez roušky. Nutné ale bude udržovat více než dvoumetrové rozestupy.

Témata:  roušky Česko Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy