Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Arenberger: Venku už stačí roušky, i v létě budou potřeba ve větších skupinách

Koronavirus COVID-19
Koronavirus COVID-19
Foto: Pixabay

Ve venkovních prostorách by se mohly přestat nosit respirátory, roušky už jsou plně dostačující, řekl dnes ministr Petr Arenberger (za ANO) v rozhovoru pro server Blesk.cz. Ochrana nosu a úst proti šíření koronaviru by podle něj měla zůstat i v létě třeba ve skupinách více lidí.

Od počátku března musejí lidé nosit v zastavěném území obce minimálně chirurgickou roušku, řada lidí ale přesto nosí respirátor. Respirátory s třídou ochrany nejméně FFP2, případně nanoroušky jsou povinné v hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech. "Já si myslím, že roušky pro venkovní prostory už jsou plně dostačující, že by to nemusel být respirátor," řekl dnes Arenberger. Poukázal na to, že zatímco rouška chrání před šířením infekce jen okolí, respirátor i toho, kdo ho má nasazený.

Ministerstvo se podle něj snaží probírat s imunology možnost, aby především na veřejnosti se nosily roušky jenom v rizikových situacích, kdy je pohromadě větší skupina lidí. "Ve vnitřních prostorách si budeme muset zvyknout na to, že roušky nebo respirátory budou našimi průvodci," dodal. Připomněl, že opatření v létě loni platilo v Německu.

V létě tak podle Arenbergera bude nutné si ústa a nos nadále zakrývat. "Neříkám, že to musí být za všech situací," dodal. Důvodem je podle něj možnost zavlečení nových mutací koronaviru nebo třeba i jejich tvorba.

Témata:  Petr Arenberger roušky Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy