Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Roušky budou povinné i při pobytu venku v obcích

Jan Blatný
Jan Blatný
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Výjimku budou mít jen lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova, řekl po dnešním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ochranné prostředky musí zaměstnancům zajistit zaměstnavatel, dostatek na každou směnu.

V místech, kde je už od pondělí povinný respirátor, tedy v prodejnách, provozovnách, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a veřejné dopravě, musí zaměstnavatel zajistit respirátor nebo ochranu nosu a úst s obdobnou účinností. V ostatních vnitřních prostorách bude stačit chirurgická rouška.

Blatný také potvrdil už ve čtvrtek avizované změny v nošení roušek a respirátorů. Končí možnost v prodejnách, provozovnách a veřejné dopravě nosit dvě roušky místo respirátoru, nanoroušky nebo podobně účinné ochrany dýchacích cest.

V zastavěném území obce bude třeba vždy nosit minimálně chirurgickou roušku, mimo obec jen v blízkosti lidí nežijících ve stejné domácnosti.

V pondělí schválené mimořádné opatření, které umožnilo nosit dvě roušky na sobě, odborníci kritizovali. Podle nich se zdvojením snižuje jejich průchodnost a vzduch s virovou nákazou je může obcházet. Zakázané jsou od pondělí všechny podomácku vyrobené látkové roušky.

Vláda také v pondělí schválila, že správa státních hmotných rezerv vydá 7,5 milionu roušek pro osoby v nouzi. Vydávají je potravinové banky, na osobu balíček s padesáti.

Témata:  roušky Koronavirus COVID-19 Jan Blatný

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy