Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB: Nové hypotéky v dubnu klesly o miliardu, krize se neprojevila

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Banky letos v dubnu poskytly tzv. skutečně nové hypoteční úvěry na bydlení za 15,6 miliardy Kč, což je o téměř miliardu méně než v březnu a o téměř tři miliardy více než v dubnu 2019.

Česká národní banka to uvedla na webových stránkách. Omezení příjmů domácností v důsledku opatření souvisejících s pandemií koronaviru se tak v aktivitě hypotečního trhu zatím příliš neprojevilo.

Ve srovnání s průměrným měsíčním objemem v posledních třech letech (14,7 miliardy Kč) jde podle centrální banky stále o nadprůměrné číslo.

Objem skutečně nových úvěrů je indikátorem, který nejlépe popisuje rozsah dluhového financování nemovitostí bankami. Tento ukazatel zahrnuje navýšení už dříve poskytnutých úvěrů a zejména nové úvěry, které v daném období vstoupily do ekonomiky poprvé. Objem skutečně nových úvěrů naopak nezahrnuje refinancované úvěry, které jiné instituce poskytly už dříve a pouze byly převedeny z jedné banky do druhé.

Poskytovatelé a zprostředkovatelé hypoték pravidelně komentují vývoj hypotečního trhu na základě neoficiálních dat, která se od oficiálních statistik ČNB liší rozsahem vykazujících subjektů i definicí. Neoficiální data tak na jedné straně nezahrnují hypoteční úvěry na bydlení poskytnuté stavebními spořitelnami, na straně druhé naopak započítávají do nových bankovních hypotečních úvěrů i úvěry refinancované. Tato neoficiální data naznačovala, že se v dubnu objem poskytnutých hypoték proti březnu zvýšil, což však statistika ČNB nepotvrdila.

Po započtení dalších půjček na bydlení (zejména nezajištěných úvěrů ze stavebního spoření) činil objem skutečně nových úvěrů na bydlení v dubnu 18 miliard Kč. Za tímto objemem nicméně stojí také nárůst průměrné hypotéky, protože počet poskytnutých půjček na bydlení meziročně naopak poklesl.

Dubnová statistika ČNB vyvrací rovněž dřívější prohlášení účastníků trhu, že limity ukazatelů DTI (dluhu vůči ročnímu příjmu žadatele) a DSTI (náklady na dluhovou službu vůči měsíčnímu příjmu žadatele) zavedené v říjnu 2018 budou mít na poskytování hypotečních úvěrů silně negativní dopad.

Souhrn skutečně nových hypoték dosáhl za posledních 12 měsíců 178 miliard Kč. V obou případech jde v historickém srovnání o vysoké objemy, které naznačují, že by hypoteční trh mohl letos atakovat rekordy. Lze však podle ČNB předpokládat, že se koronavirus v dalších měsících projeví více a i přes uvolnění nástrojů ČNB ze začátku dubna bude aktivita v dalších měsících slabší.

Nejvyšší měsíční objem skutečně nových hypoték 21,5 miliardy Kč zaznamenala ČNB v listopadu 2016. Nejvyššího dvanáctiměsíčního souhrnu (191 miliard Kč) bylo dosaženo v listopadu 2018. Tyto rekordy však vyvolal jednorázový a dočasný efekt "předzásobení" těsně před zavedením limitů DTI a DSTI.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) hypotéky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy