Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko čeká převážně slunečný týden s teplotami až 27 stupňů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česko čeká převážně slunečný týden s letními teplotami, které dosáhnou až 27 stupňů Celsia. Bude pokračovat suché počasí bez větších srážek. Jen ojediněle se mohou objevit přeháňky. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v týdenní předpovědi. Na většině území nadále platí kvůli teplu a suchu výstraha před nebezpečím požárů.

Už v pondělí se třeba v Doksanech na Litoměřicku teplota podle ČHMÚ dostala téměř na 27 stupňů a na dalších místech se pohybovala nad 25 stupni. V úterý se přechodně mírně ochladí na 19 až 23 stupňů. Bude spíš polojasno, a v jihovýchodní polovině Česka zpočátku i oblačno až zataženo. Hned ve středu se ale vrátí jasná obloha a teploty až 25 stupňů.

Ve čtvrtek se oteplí ještě více, meteorologové předpovídají jasno až polojasno s teplotami až 27 stupňů. V pátek budou ještě maximální denní teploty mezi 22 až 26 stupni, v sobotu ale klesnou na 17 až 21 stupňů. V neděli a na začátku příštího týdne pak bude přes den nejvýše 19 až 24 stupňů. Noční teploty budou značně kolísat. V nejchladnějších nocích, hlavně o víkendu, se může ochladit až na čtyři nebo pět stupňů. Nejteplejší bude asi noc na pátek, kdy mohou teploty vystoupat až na 12 stupňů.

Intenzivnější srážky zatím předpověď neočekává. V některých dnech tohoto týdne se zřejmě jen ojediněle místy vyskytnou přeháňky. Kvůli suchu meteorologové v neděli rozšířili území, kde do odvolání platí výstraha týkající se požárů. Od dnešního rána se týká většiny území Čech s výjimkou jihu a severovýchodu. Pražský magistrát a Středočeský kraj kvůli suchu vyhlásily od pátečního poledne zákaz rozdělávání ohňů a kouření v lesích, parcích a dalších rizikových místech, kde hrozí vznik požáru.

I podle dlouhodobé předpovědi pro nejbližší čtyři týdny bude objem srážek pod dlouhodobým průměrem pro toto období. Teploty budou podle výhledu počasí ČHMÚ na období od dneška do 25. června kolem dlouhodobého průměru. "Týdenní průměry nejnižších nočních teplot by se v jednotlivých týdnech měly pohybovat kolem deseti stupňů Celsia, u nejvyšších denních kolem 23 stupňů Celsia," sdělili meteorologové.

Témata:  počasí jaro Příroda

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

12. července 2024 12:12

Více než pětina českých řidičů zažila mikrospánek. Únava za volantem vloni způsobila rekordní počet nehod

Počet nehod zaviněných únavou řidiče dramaticky stoupá, s více než 600 incidenty za prvních pět měsíců letošního roku. Experti doporučují využití moderních bezpečnostních technologií v autech, mezi něž patří také palubní kamery britského výrobce Nextbase. Ty umožňují doplnit „smart“ funkce nových aut i do vozů staršího data výroby.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy