Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie následuje USA se sankcemi. Mají zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině

Moskevská burza (MOEX - Московская биржа)
Moskevská burza (MOEX - Московская биржа)
Foto: Twitter @Московская биржа

Spojené království ve čtvrtek oznámilo desítky nových sankcí, jejichž cílem je zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině, včetně sankcí zaměřených na hlavní moskevskou burzu. A to den poté, co Washington oznámil podobná opatření.

Londýn dle informací agentury AFP oznámil zavedení 50 nových omezení, která jsou součástí "koordinované akce s partnery G7" a která mají zasáhnout ruský finanční systém a dodavatele podporující vojenskou výrobu Moskvy.

"Dnes opět zvyšujeme ekonomický tlak prostřednictvím sankcí, abychom omezili schopnost Ruska financovat svou válečnou mašinérii," prohlásil premiér Rishi Sunak, když se lídři G7 sešli na summitu v jižní Itálii.

Tento krok přichází den poté, co Washington představil řadu sankcí, které zvyšují riziko pro zahraniční banky, které stále obchodují s Ruskem. Tato opatření vedla moskevskou burzu k tomu, aby ve čtvrtek zastavila obchodování s dolarem a eurem, čímž se zvýšil tlak na ruskou ekonomiku a její schopnost pokračovat ve financování vojenských aktivit.

Ruský prezident Vladimir Putin "musí prohrát a odříznutí jeho schopnosti financovat vleklý konflikt je naprosto zásadní," uvedl Sunak v prohlášení.

Mezi novými sankcemi Spojeného království jsou první omezení plavidel ruské takzvané stínové flotily, které Kreml používá k obcházení západních omezení vývozu ropy.

Zaměřují se rovněž na dodavatele munice, obráběcích strojů, mikroelektroniky a logistiky pro ruskou armádu. Mezi tyto dodavatele patří subjekty se sídlem v Číně, Izraeli, Kyrgyzstánu a Turecku, jakož i lodě, které přepravují vojenské zboží ze Severní Koreje do Ruska.

Londýn také uvedl, že "spolupracuje se svými protějšky, aby se dohodl na mechanismu, který by přenesl mimořádné zisky plynoucí z imobilizovaných ruských suverénních aktiv ve prospěch Ukrajiny".

Bílý dům uvedl, že kroky na pomoc Ukrajině s využitím zmrazených ruských aktiv budou oznámeny během setkání G7.

Témata:  Rusko Moskevská burza (MOEX - Московская биржа)

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy