Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asociace: Otevření hotelů a restaurací bude problematické

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Otevření hotelů a restaurací podle harmonogramu, který dnes schválila vláda, bude podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka problematické. Od května budou moci otevřít stravovací zařízení, která disponují zahrádkou, na její provoz se však vážou podle Stárka další podmínky a opatření, není tak jisté, zda je budou restaurace schopny otevřít. Podobné je to s hotely, pro které možnost obnovit provoz v červnu prakticky znamená uzavření na tři měsíce. Stát by tedy měl přijít s jasnou podporou cestovního ruchu na další období, řekl Stárek.

"Máme za to, že dnes jsou zahrádky velkým problémem i z hlediska záboru venkovních prostor. Pokud budou existovat ty podmínky, které existují například v Praze, kdy se za metr čtvereční zahrádky platí 100 korun a k tomu další opatření, která určitě budou spojená s provozem restaurace, nejsme si jisti, jestli budou restaurace schopny v tomto režimu otevřít," uvedl Stárek.

Vládní harmonogram považuje provozní ředitel společnosti Storyous, která dodává platební systémy, Igor Třeslín za zbytečně pozvolný. "Myslíme si, že k šíření nákazy může docházet stejně rychle, ne-li rychleji, v supermarketu, hobbymarketu nebo fitness centru. Restaurace jsou neprávem diskriminovány. Máme obavu, že u některých provozovatelů může vést k urychlení rozhodnutí své provozovny nadobro zavřít. Pro ty, které přežijí, chystáme unikátní technologické řešení, jak v přechodné době minimalizovat kontakt obsluhy se zákazníky," sdělil dnes ČTK.

Dále není podle Stárka jasné, proč hotelové restaurace a kavárny jsou zahrnuty až v páté vlně harmonogramu, která začíná od 8. června, a nemohou fungovat dříve alespoň v nějakém omezeném provozu.

Znovu se ale podle něj otevírá diskuse, jak stát zajistí, aby mohli podnikatelé v cestovním ruchu udržet své zaměstnance. Program na podporu zaměstnanosti Antivirus má být zatím platný pouze dva měsíce. "Ubytovací zařízení rozhodně nenaběhnou ze dne na den," doplnil Stárek. Důležité bude také, kdy se otevřou hranice. Hotely podle něj do té doby nebudou schopné otevřít, protože budou závislé pouze na domácí klientele. Potíž pro hotely představuje i povolení větších akcí, zatím by se od června mohly uskutečnit události do 50 lidí. Pro hotely jsou podstatné konference a podobných akcí do 50 účastníků je podle Stárka velmi málo.

Stát by měl pomoci cestovní ruch podle Stárka znovu nastartovat. "My jsme předali vládě náš záchranný plán, dosud se s námi o tom nikdo nebavil. A domníváme se, že je na čase skutečně debatovat o tom, co se tady udělá, aby ty tisícovky lidí, kteří jsou zaměstnáni dneska v cestovním ruchu a hlavně v Praze, která tvoří 60 procent cestovního ruchu, mohli toto období nějakým způsobem přežít," řekl Stárek.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes také uvedl, že není na místě stanovovat termín, kdy přestane platit povinnost nosit roušky. Podle Stárka pro restaurace je to ale zásadní otázka. "Pokud budeme muset nosit roušky, nemá smysl otevírat ani zahrádky," uvedl.

Témata:  hotely restaurace Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

29. května 2025 12:20

23. května 2025 11:04

Zahrada na hypotéku. Češi objevují nový realitní trend

Zahrádkaření v Česku zažívá renesanci. Zájem o vlastní kus zeleně roste napříč generacemi, stále častěji se k němu hlásí i mladší lidé s rodinami. Dříve se zahrádkaření věnovaly zhruba dvě pětiny populace, dnes je to téměř polovina. Ve městech ale naráží poptávka na nedostatek dostupných pozemků, na místo v zahrádkářské kolonii se často čeká i několik let. Jako alternativa se prosazují komunitní zahrady, které vznikají například ve vnitroblocích. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy