Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolik času tráví teenageři na mobilu a sociálních sítích?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Téměř polovina náctiletých se v průzkumu pro virtuálního operátora SAZKAmobil přiznala, že svému mobilnímu telefonu obětují až tři hodiny denně. Největší část z tohoto časového objemu padne na komunikaci s přáteli přes sociální sítě. Za měsíc utratí teenager u operátora průměrně 381 Kč.

„Komunikátory stále více válcují klasické SMS zprávy. Bezmála 75 % dotázaných teenagerů nám potvrdilo, že pro kontaktování svých přátel upřednostňuje messengery. Právě sociální sítě si u náctiletých ukrojí největší část z konzumovaných dat. Průměrná spotřeba se blíží hranici 2 GB za měsíc a každým rokem se zvyšuje,“ říká Jan Schmiedhammer, ředitel mobilního operátora SAZKAmobil a Finančních služeb.

V 18 letech máme už čtvrtý mobil

První mobil dostávají děti kolem osmého roku. Do plnoletosti pak stihnou školáci a studenti vystřídat až čtyři různé mobilní přístroje. Nejčastějším důvodem pro změnu je opotřebení, ztráta telefonu nebo jednoduše požadavek dětí získat nový a stylovější model. Stejně jako nákup mobilu, tak i s ním spojené měsíční výdaje hradí v 85 % případů rodiče, a to až do ukončení středoškolského vzdělání svých potomků. V průměru utratí teenageři necelých  400 Kč, u předplacených karet je tato suma o polovinu nižší.

Náctiletí mají založeny až 3 profily na sociálních sítích. V následující tabulce si můžete prohlédnout zajímavé srovnání výzkumné agentury NMS Market Research o využívání sociálních sítí napříč věkovými skupinami. U všech generací dominuje Facebook. U mladých lidí včetně teenagerů je druhou nejoblíbenější sítí Instagram.

                    Využívání sociálních sítí dle věku Věk 15 – 25 26 – 35 36 – 55 Facebook 91 % 80 % 62 % Google+ 13 % 10 % 10 % Instagram 26 % 5 % 4 % Twitter 5 % 7 % 2 % Snapchat 10 % 4 % 3 %

Témata:  lidé studenti mobily sociální sítě

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy