Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU startuje unikátní léčebný systém. Má pomoct lidem se vzácnými chorobami

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Lidé trpící vzácnými chorobami mají ode dneška větší šanci na vyléčení. Evropská komise se rozhodla propojit lékaře a medicínské týmy napříč Evropskou unií tak, aby se zefektivnil jejich boj s ojedinělými chorobami.

V Evropské unii dnes začnou fungovat nové přeshraniční sítě na léčení vzácných onemocnění. Ty mají za cíl propojit stovky lékařských týmů v celé Unii. Uvedla to Evropská komise (EK).

Pacienti z unijních států se vzácnými onemocněními by měli mít od března větší šanci na kvalitní léčbu, a to díky projektu 24 Evropských referenčních sítí (ERN), které jsou zaměřeny na jednotlivé skupiny onemocnění, například nemoci kostí, poruchy imunity, nebo pediatrické diagnózy.

Podle plánu Evropské unie propojí sítě 900 lékařských týmů z 26 členských států EU. Cílem je podle Komise vytvořit kontakt mezi odborníky, aby se mohli podělit o zkušenosti s ojedinělými nemocemi, které vyžadují vysoce specializovanou léčbu.

Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis uvedl, že byl jako lékař často svědkem tragických příběhů pacientů se vzácnými nebo složitými chorobami, kterým často chyběla diagnóza a potřebná léčba. Tyto sítě podle něj propojí znalosti a zkušenosti na úrovni EU, které jsou v současnosti obsaženy v členských státech. 

Statistiky Evropské unie ukazují, že vzácnými chorobami trpí méně než 0,05 procenta obyvatel, jednou z šesti až osmi tisíc vzácných nemocí trpí přibližně 30 milionů obyvatel EU.

Vzácná onemocnění mohou podle lékařů způsobovat řadu zdravotních komplikací, které díky mnohdy nepřesné léčbě znesnadňují pacientům život. Nastat mohou nejen chronické zdravotní problémy, ale i ohrožení života.

Témata:  EU zdravotnictví zdraví nemoc

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy