Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politolog pro server promluvil nejen o tom, proč neuspěly protiimigrační strany

Volby do zastupitelstev krajů 7. a 8. října 2016.
Volby do zastupitelstev krajů 7. a 8. října 2016.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

ROZHOVOR - Výsledky krajských a senátních voleb hovoří jasně. Drtivou většinou vyhrálo hnutí ANO vedené ministrem financí Andrejem Babišem. Stranou úspěchu nezůstaly ani ČSSD nebo KDU-ČSL, ostatní strany o dobrých výsledcích ale hovořit nemohou. Politolog a ředitel Phoenix research online Jan Kubáček v rozhovoru pro EuroZprávy.cz prozradil, co stojí za dobrým výsledkem hnutí ANO a neúspěchem malých stran.

Není pochyb o tom, že senátní i krajské volby suverénně vyhrálo hnutí ANO. Co za tím stojí?

Především stále ve velkém očekávání, že vnesou do politiky kvalitativní změnu a energičnost. Že „zatřesou systémem". Efekt Babiš kopíruje v minulosti zažitý efekt Klaus, efekt Zeman a ještě chvíli přetrvá. Tato očekávání dokonce odlupují „kamenné" voliče KSČM, tedy ty nejloajálnější. Až pětina voličů KSČM přešla k Babišovi, proto i ten propad komunistů. Lidé jsou netrpěliví, chtějí další změnu a už i KSČM je pro ně, strana etablovaná v systému, de facto „zlenivělí protest".

Když se podíváme na povolební politickou mapu, úspěch zaznamenali lidovci ve Zlínském kraji a Starostové v Libereckém kraji. Jak to, že zde nedominovalo hnutí ANO ani ČSSD?

Mnozí tamější voliči volili svého „kováře" než vzdáleného „kovaříčka" z Prahy, Andreje Babiše. Víc sázeli na svého energického politika v místě, který se v jejich očích umí postavit pražské centrální politice a soustředí se na domácí problémy v regionu. Oba kraje jsou dlouhodobě nastaveny tak, že si primárně musí pomoci sami, pak teprve mohou něco očekávat od Prahy. A tím, že politici nenabídli mobilizující celostátní téma, tak voliči vsadili na své místní energické lídry. De facto si zvolili své „místní Andreje Babiše".

Poměrně dobrým výsledkem se v krajských volbách mohou pochlubit komunisté, kteří získali více než 10 procent hlasů a jsou třetí za ANO a ČSSD. Znamená to, že Češi se více přiklánějí k levicovému politickému smýšlení?

I KSČM patří mezi poražené. A to dvojnásobně – obhajovali populárního hejtmana v Ústeckém kraji, byli nejsilnější stranou na Karlovarsku, byli v drtivě většině krajských koalic a odhadovali úspěch v podobě alespoň dvou hejtmanů. Ve výsledku všude oslabili a ve většině krajů se ocitnou v opozici.

Když se podíváme na výsledky v celku – platí jedno. Politická scéna, jak krajská, tak odvozeně i celostátní se zase více rozdělila na několik podobně početných menšin voličů a jimi preferovaných stran. Regionální vlády budou pestřejší, křehčí a můžeme očekávat jejich častější obměnu a reorganizaci během čtyřletého mandátu, který právě zahajují.

Pravicová ODS se umístila v krajských volbách na čtvrtém místě. Může hovořit o úspěchu?

Může hovořit o stabilizaci a pozvolné stabilizaci své voličské rodiny. Teď ji čeká hledání témat, která obstojí „strategii Andreje Babiše v úspěšném luxování voličů" napříč politickým spektrem. Témata, která i dokáží přilákat část voličů TOP 09 a Svobodných.

Nízkého výsledku dosáhli například Zelení, Piráti, Strana svobodných občanů, SPO, Úsvit - Národní koalice a další menší strany. Je to v jejich případě překvapivé, nebo se dalo očekávat, že je velcí hráči převálcují?

Zvláště Zelení a Piráti musí začít vymýšlet taktiku jak motivovat své mladé voliče k účasti u voleb. Udělali pro úspěch maximum – volební koalice se Zelenými a místními hnutími. Nahrávala jim situace určité volební apatie velkých stran, absence ústředního mobilizujícího tématu, přesto výhodné podmínky neproměnili v očekávaný volební výsledek. Obdobně pohořeli Soukromníci, ač měli zázemí miliardáře Valenty. SPO a T. Okamura byli v horší výchozí situaci a relativně uspěli.

Neuspěly ani protiimigrační strany. Znamená to, že lidé se ve skutečnosti migrace tolik nebojí, nebo spíše nevěří jejich politickým úmyslům?

Voliče především odradila roztříštěnost a vzájemná nevraživost všech antiimigračních hnutí, která vedla primárně spory především mezi sebou, ne o tématu. Jejich praní špinavého prádla na veřejnosti odradilo mnohé potenciální voliče, s odůvodněním, že nebudou mít reálnou schopnost téma antiimigrace řešit na politické úrovni. Své udělalo i to, že řadu postojů jim sebralo hnutí ANO a ODS, v menší míře ČSSD.

V senátních volbách neuspěla taková jména jako Martin Konvička, Aleš Husák, Vlastimil Harapes nebo Oto Zaremba. Lze z toho usuzovat, že lidé stále volí do politiky především politické představitele, a ne celebrity?

Ti disciplinovaní voliči, kteří pravidelně docházejí k senátním volbám především volí osobnosti, které mají již nějakou životní zkušenost s politikou v místě, či jsou spojeni s veřejným angažmá ve své domovské lokalitě. Nemají příliš v oblibě kandidáty „šel jsem náhodou kolem a toto jsem ještě nedělal".

Témata:  volby krajské Andrej Babiš uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy