Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Statisíce neidentifikovaných uprchlíků v Evropě?

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Evropské země se potýkají s migrační krizí na návrh Evropské komise by si měly přerozdělit uprchlíky, aby tak pomohly nejvíce postiženým zemím. Nejde ale o jediný problém, který musí starý kontinent řešit. Potulují se po něm také stovky tisíc migrantů, kteří dosud nebyli identifikováni.

Současnou migrační krizi může zmírnit pouze okamžité uzavření hranic Evropské unie a úprava zákonů. V rozhovoru pro vydání maďarského deníku Magyar Idoko to uvedl bývalý vysoce postavený důstojník tajných služeb József Horváth.

Horváth rovněž varuje, že problémy s migranty například v Německu nebo Rakousku a jejich chování nejsou to jediné, s čím se Evropa potýká. Podle něj se v současnosti "potuluje" po Evropě několik stovek tisíc migrantů, kteří dosud nebyli neidentifikováni a neví se, kde by se mohli zdržovat.

Situace v Evropě je podle něj kritická i přesto, že v současnosti přichází migrantů méně. "Mnozí z půldruhého milionu lidí, kteří přišli v uplynulém období, se nekontrolovaně potulují po Evropě. V Německu zmizelo ze systému 400 tisíc lidí a ve Švédsku několik desítek tisíc," dodal.

Řešením by prý bylo, kdyby se Evropa dokázala zabezpečit tak, aby do ní nepřišel už ani jeden migrant. Domnívá se, že pouze prověřování těch, kteří už v Evropě jsou, zabere nejméně pět až deset let.

Příchodem dalších stovek migrantů denně by se podle bývalého rozvědčíka spustil nekontrolovatelný proces. "Dokud to neukončíme, můžeme konstatovat, že sedíme na zdravotní, bezpečnostní i zpravodajské časované bombě, kterou zatím nikdo nechce zneškodnit," varuje důrazně Horváth.

Témata:  EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy