Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci? Bohaté státy je nechtějí, varuje Oxfam

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: UNHCR

Navzdory tragickým a bouřlivým událostem posledních dní zůstává migrační krize jednou z nejpalčivějších evropských i světových otázek. Jak ale nyní upozorňuje britský deník The Guardian, šest nejbohatších zemí světa poskytuje azyl pouze 9 % uprchlíků, ačkoliv společně tvoří 60 % světové ekonomiky.

Deník upozorňuje na vyjádření mezinárodního humanitárního sdružení Oxfam, podle kterého 6 nejbohatších zemí světa, které společně tvoří téměř 60 % světové ekonomiky, hostují pouze 9 % světových uprchlíků. Zbytek tak připadá na chudší země.

Podle dnes zveřejněné zprávy Oxfamu se ve Spojených státech, Číně, Japonsku, Německu, Francii a Velké Británii nachází pouze 2,1 milionů uprchlíků, což je 8,9 % jejich celkového počtu na světě.

Z nich je asi třetina (736 740) v Německu, necelých 170 tisíc uprchlíků našlo útočiště ve Velké Británii.

Naopak téměř polovina světových uprchlíků, tedy téměř 12 milionů lidí, žije v Jordánsku, Turecku, Palestině, Pákistánu, Libanonu a Jižní Africe, ačkoliv jde celkově pouze o 2 % světové ekonomiky.

Oxfam proto vyzývá bohaté státy, aby přijaly uprchlíků více a ulehčily tak chudým státům. „Jde o jednu z největších výzev naší doby, ale přitom je odpovědnost za její řešení ponechávána na chudých státech a chudých lidech," varuje Mark Goldring, výkonný ředitel Oxfamu ve Velké Británii. „Je ostudné, že Velká Británie jako jedna z nejbohatších ekonomik poskytla útočiště méně než 1 % uprchlíků," dodal.

Témata:  uprchlíci

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy