Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci? Bohaté státy je nechtějí, varuje Oxfam

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: UNHCR

Navzdory tragickým a bouřlivým událostem posledních dní zůstává migrační krize jednou z nejpalčivějších evropských i světových otázek. Jak ale nyní upozorňuje britský deník The Guardian, šest nejbohatších zemí světa poskytuje azyl pouze 9 % uprchlíků, ačkoliv společně tvoří 60 % světové ekonomiky.

Deník upozorňuje na vyjádření mezinárodního humanitárního sdružení Oxfam, podle kterého 6 nejbohatších zemí světa, které společně tvoří téměř 60 % světové ekonomiky, hostují pouze 9 % světových uprchlíků. Zbytek tak připadá na chudší země.

Podle dnes zveřejněné zprávy Oxfamu se ve Spojených státech, Číně, Japonsku, Německu, Francii a Velké Británii nachází pouze 2,1 milionů uprchlíků, což je 8,9 % jejich celkového počtu na světě.

Z nich je asi třetina (736 740) v Německu, necelých 170 tisíc uprchlíků našlo útočiště ve Velké Británii.

Naopak téměř polovina světových uprchlíků, tedy téměř 12 milionů lidí, žije v Jordánsku, Turecku, Palestině, Pákistánu, Libanonu a Jižní Africe, ačkoliv jde celkově pouze o 2 % světové ekonomiky.

Oxfam proto vyzývá bohaté státy, aby přijaly uprchlíků více a ulehčily tak chudým státům. „Jde o jednu z největších výzev naší doby, ale přitom je odpovědnost za její řešení ponechávána na chudých státech a chudých lidech," varuje Mark Goldring, výkonný ředitel Oxfamu ve Velké Británii. „Je ostudné, že Velká Británie jako jedna z nejbohatších ekonomik poskytla útočiště méně než 1 % uprchlíků," dodal.

Témata:  uprchlíci

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy