Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Migranti v Británii šíří barbarskou a nezákonnou praktiku? Dívky by se měly mít na pozoru

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ženská obřízka je typická spíše pro africké země, jak ale ukazují poslední čísla z Velké Británie, tato praktika, která je v mnoha zemích zakázána zákonem, se šíří i v Evropě.

Za pouhé tři měsíce bylo podle listu Independent v Anglii zaznamenáno 1200 případů mrzačení ženských pohlavních orgánů (FGM) neboli ženské obřízky. Nejméně dvě procenta nových případů se týkají dívek mladších 18 let, 11 obětí se narodilo přímo ve Velké Británii.

Mezi lednem a březnem bylo zaznamenáno přesně 1.242 nově evidovaných případů, vyplývá to z nově zveřejněných údajů Informačního centra zdravotní a sociální péče. Janet Fyleová, odbornice na problematiku obřízky, vyzývá zdravotní pracovníky, aby byli „na pozoru", pokud jde o odhalování a řešení problémů spojených s obřízkou.

„Tato čísla ukazují, že potřebujeme obnovit úsilí v boji proti břízce. Je také potřebné vytvořit národní akční plán tak, aby se všichni profesionálové na břízku zaměřili a chránili dívky před takovým zneužíváním," uvedla. Připomněla,a že každá z těchto žen byla podrobena zneužívání,

„Je šokující, že 29 nových zaznamenaných případů (dvě procenta) jsou dívky mladší 18 let. A ještě větší obavy vzbuzuje fakt, že 11 z nich se narodilo ve Velké Británii. To je důvod, proč musí všichni zdravotničtí pracovníci být ostražití při identifikaci žen a dívek v ohrožení. Pak jim mohou poskytnout podporu a odpovídající péči a doporučení, a zároveň spolupracovat při sběru dat," dodala s tím, že je důležité, aby zdravotníci případy obřízky povinně hlásili.

Tato praxe byla v Británii postavena mimo zákon už v roce 1985, zakázáno je částečné nebo úplné odstranění ženského zevního genitálu. Podle odhadů ve Velké Británii žije skoro 140 tisíc obětí ženské obřízky, dalších 60 tisíc dívek je v ohrožení.

Nejextrémnější forma, známá jako infibulace, zahrnuje odříznutí klitorisu, zúžení poševního otvoru vytvořením kryjícího uzávěru tím, že se naříznou a přemístí velké nebo malé stydké pysky. Po zákroku je pro ženy pohlavní styk bolestivý, má se tak zajistit to, že žena nebude promiskuitní.

Obřízka nemá žádné zdravotní přínosy nebo náboženský význam, ale v některých kulturách je praktikována po celá staletí. Přesto, že je postup ve Velké Británii nezákonný více než 30 let, nikdy kvůli praktice nebyl úspěšně nikdo stíhán nebo souzen.

Podle WHO se ženská obřízka praktikuje v 28 zemích západní, východní a severovýchodní Afriky, v částech Středního východu a v některých společenstvích imigrantů v dalších zemích. WHO odhaduje, že s následky procedury dnes žije asi 140 milionů žen a dívek po celém světě, z toho asi 92 milionů v Africe.

Témata:  uprchlíci Muslimové

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy