Česko jako hlavní trasa uprchlíků? Ministr vnitra řekl, jak to je

Nová trasa uprchlíků povede nově přes Českou republiku - tato zpráva se objevila v německých médiích. Po uzavření Balkánské trasy to má být jedna z mála cest, jak se uprchlíci mohou dostat do Německa. Česko nesouhlasí.

Ilustrační fotografie
reklama

Podle ministra vnitra Milana Chovance však nic nenasvědčuje, že by se přes Česko valily davy uprchlíků. Jejich počty v ČR se prý nijak nezvyšují. Nicméně jen za poslední týden německá policie zadržela čtrnáct pašeráků, kteří uprchlíky přes Česko převáželi.

Uzavření Balkánské trasy na začátku března a také teplé počasí. To jsou dva důvody, které mohou zvýšit počty lidí, kteří se snaží dostat na západ Evropy. Otázkou ale zůstává, kudy teď povedou migrační trasy. Podle německého tisku by jednou z možností mohla být cesta právě přes Českou republiku. Místo po Balkánské trase by tak uprchlíci mohli směřovat svoji cestu například z Libye přes Itálii a Rakousko do Německa nebo právě přes Ukrajinu, Slovensko a Českou republiku.

To, že pašeráci změnili trasu a využívají více území Česka dokládá podle německých medií i fakt, že za poslední týden podél osmdesáti kilometrové hranice od Železné Rudy po Lipenskou přehradu němečtí policisté zjistili čtrnáct případů převaděčství.

S tím ale nesouhlasí ministr vnitra Milan Chovanec. "Je to poplašná zpráva, blbost. Ověřoval jsem si to u policie a nic takového se neděje. Nevím, proč německá média takhle píší," reagoval Milan Chovanec.

"Cizinecká policie zadržela na území české republiky za poslední dva měsíce 101 nelegálních migrantů s tím, že byly zahájeny úkony trestního řízení se třemi osobami, které jsou podezřeni z převaděčství," doplnila Kateřina Rendlová z cizinecké policie.

Zatímco Rakušané chtějí stavět na hranicích s Itálií 370 metrů dlouhý plot a v brennerském průsmyku zavést i hraniční kontroly, Česká republika žádná dodatečná bezpečnostní opatření zatím neplánuje.

Témata: Česko | uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky