Když se řekne neoprávněný odběr energie, vybaví se vám možná nelegální dílny odebírající neoprávněně elektřinu ve velkém. Neoprávněným odběratelem se však neúmyslně můžete stát i vy. Stačí, když si zapomenete pohlídat platby za energie nebo si nevšimnete, že vaše měřící zařízení má porušenou plombu.
Neoprávněný je podle energetického zákona odběr energie bez uzavřené smlouvy o dodávkách nebo v případě opakovaného neplnění platebních povinností. A dále pokud k němu dochází bez měřícího zařízení nebo se závadou na měřícím zařízení.
„I když máte smlouvu řádně uzavřenou a za energii poctivě platíte, může se stát, že se nevědomě neoprávněného odběru dopustíte, pokud bude měřící zařízení poškozené, a to i bez vašeho zavinění. Za stav měřícího zařízení odpovídá totiž odběratel bez ohledu na skutečnost, jak k poškození došlo. Platí to i v situaci, kdy je měřící zařízení na veřejně přístupném místě a může jej poškodit kdokoli,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělní dTestu.
V souvislosti s neoprávněným odběrem elektřiny a plynu se můžete dopustit i přestupku, za který se v praxi ukládají pokuty v řádech tisíců korun, je možné však uložit pokutu až do výše 100 000 korun. V krajním případě by mohl být neoprávněný odběr energie považován za krádež dle trestního zákoníku, za kterou hrozí v základní sazbě trest odnětí svobody až na dva roky. Následkem neoprávněného odběru energie může být přerušení dodávek, dodavatel po vás ale především může požadovat peněžitou náhradu a její výše vás může nemile překvapit.
Odběratel je povinen nahradit dodavateli škodu za neoprávněně odebranou energii a uhradit mu náklady spojené se zjišťováním neoprávněného odběru. Pokud se skutečná výše neoprávněného odběru nedá zjistit a odběratel s dodavatelem se nedohodnou, určuje se výše náhrady podle zvláštních vyhlášek. „Dodavatel tak může při výpočtu náhrady vycházet ze spotřeby spotřebičů instalovaných v místě odběru, ale vyhlášky umožňují dodavateli stanovit náhradu i na základě maximálně technicky možného odběru, který může být až jedenáctinásobně vyšší než běžná reálná spotřeba,“ upozorňuje Lukáš Zelený.
Energetický regulační úřad připouští, že dodavatelé někdy účelově využívají náhradní výpočet dle vyhlášek místo skutečného zjišťování výše odběru, aby náhradu maximalizovali. Ústavní soud nedávno v souvislosti s neoprávněným odběrem elektřiny, který se dá však vztáhnout i na odběr ostatních energií, uvedl, že je na soudu, zda a jak vyčíslí výši náhrady. Pro výpočet nemusí vůbec použít vyhlášky, ale může vzít například v úvahu předchozí historii spotřeby energie.
Předejít neoprávněnému odběru lze především hlídáním smluvních závazků vůči dodavateli. Kontrolujte tedy, zda včas a ve správné výši platíte zálohy a nedoplatky z vyúčtování. Sledovat byste měli i své měřící zařízení a o jeho poškození informovat dodavatele. Měřící zařízení by mělo být zabezpečeno proti poškození přiměřeně k místu, kde se nachází. Pokud je umístěné na chodbě domu či před domem, je možné jej zabezpečit skříňkou s průhledítkem. V případě, že pronajímáte byt či dům, převeďte raději energie na nájemníka, jinak následky za případný neoprávněný odběr energií ponesete vy.
Možnost získat nižší ceny a výhodnější podmínky dodávek energií nabízí hromadná změna dodavatelů elektřiny a plynu pořádaná spotřebitelskou organizací dTest. Bližší informace je možné najít na www.ChciVyhodnejsiEnergie.cz.
Témata: energetika
Související
25. října 2024 10:18
9. října 2024 10:33
9. října 2024 5:59
14. září 2024 9:54
2. září 2024 20:41