Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku je málo uhlí, lidé na něj čekají i měsíc

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Přísloví sůl nad zlato by se letos mohlo změnit spíše na uhlí nad zlato. Ačkoli je Česko důlní velmocí, není čím topit. Distributoři mají prázdné sklady a domácnosti čekají na dodávku topiva klidně i měsíc. Na uhlí se dokonce vypisují pořadníky a kdo si neobjednal s předstihem, nebude mít čím topit.

Doly situaci omlouvají vysokou poptávkou na začátku topné sezóny, distributoři ale mluví o triku na vládu, aby zrušila těžební limity.

V situaci jako je Michal Tlapák z Petrovic nedaleko Ústí nad Labem. jsou teď tisíce domácností v zemi. Sklepy jim zejí prázdnotou. Aby měli čím topit, jezdí si pro zbytky uhlí alespoň s kbelíky.

Ani prodejci uhlí na tom nejsou o moc lépe. Prázdné sklady by teď klidně mohli pronajímat. Kdo z nich dostane kamion uhlí jednou za dva týdny, je šťastlivec.

Už několik týdnů se na uhlí dělají pořadníky. Jenže čekací doby se neustále prodlužují. Teď už si počkáte klidně i měsíc. Seznam zákazníků, kteří čekají na uhlí do ekologických kotlů už teď má u jednoho prodejce 13 listů A4. A každým dnem přibývají další zájemci.

Podle důlních společností, které dodávají uhlí do celé republiky, může za jeho nedostatek vysoká poptávka kvůli dotacím na ekologické kotle.

Kvůli nedostatku začalo uhlí i pomalu zdražovat. Zatím přibližně o 3 koruny na metrák.

Témata:  uhlí

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 16:13

Británie následuje USA se sankcemi. Mají zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině

Spojené království ve čtvrtek oznámilo desítky nových sankcí, jejichž cílem je zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině, včetně sankcí zaměřených na hlavní moskevskou burzu. A to den poté, co Washington oznámil podobná opatření.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy