Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ODS získávala peníze z hazardu, s tím je teď prý konec

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Občanští demokraté z Přerova patří podle Lidových novin k nejštědřejším sponzorům své strany, svůj podíl na tom mají mimo jiné také herní automaty. S tím je však nyní konec a straně hrozí, že tak přijde o miliony korun ročně.

Jména tamních politiků nejsou příliš známá, to jim však podle novin umožňuje léta propojovat politiku s byznysem, aniž by si toho kdokoli všiml. Předseda občanských demokratů Petr Fiala se nyní v rámci obrození strany rozhodl očistit od problémových lidí, a začít by s tím mohl právě v Přerově.

Tento krok by mohl ODS do určité míry uškodit, neboť zbaví-li se strana některých členů, přijde také o významné penězovody, které jsou s nimi spojené. Před dvěma lety poslali podle deníku do stranické kasy devět milionů korun, tedy desetinu všech sponzorských darů. Rok předtím deset milionů.

Ačkoli se čtyřicetitisícové zadlužené město potýká s nezaměstnaností, tamním politikům se daří dobře. Přerovská opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD umožňovala sedm let odolávat snahám opozice hazard zakákat, protože pokud by se tak stalo, utnula by podle Lidových novin se řada významných penězovodů sahajících k přerovským politikům.

Jedním z hlavních aktérů je podle deníku šéf olomouckého Robert Knobloch. Ten vlastní v Přerově řadu nemovitostí, které pronajímá hernám, zároveň spoluřídí přerovskou buňku a rozhoduje o tom, kdo město zastupuje na radnici. Za poslední tři roky tak straně prý poslal zhruba šest a půl milionu korun.

Fiala se nyní snaží o převýchovu celé ODS a přerovští zastupitelé tak po sedmi letech hlasovali pro úplný zákaz hazardu ve městě. Ačkoli zákaz platí až od ledna 2016, tamní politici se tak připravili o miliony, které jim hazard přinášel.

Témata:  CZK ODS

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy