Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Minimální mzda dál poroste. Ministerstvo řeklo, jaký má cíl

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Minimální mzda má od začátku letošního roku novou výši, od ledna se zvýšila o více než tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc stanovený jasný cíl ohledně dalšího navyšování nejnižšího výdělku v nadcházejících letech. 

Do konce loňského roku činila minimální mzda 17 300 korun, hodinová sazba tak byla 103,80 Kč. V průběhu prosince rozhodla Fialova vláda o jejím navýšení od začátku nového kalendářního roku.

Jak uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí na webu, s účinností od 1. ledna 2024 byla minimální mzda zvýšena o 1600 korun na 18 900 korun. Momentálně činí hodinová sazba 112,50 Kč. 

Podle ministerstva je cílem do pěti let dosáhnout poměru minimální k průměrné mzdě ve výši 45 %. Průměrná mzda činila v loňském roce 43 341 korun, v meziročním srovnání byla o více než tři tisíce korun vyšší. Reálně se však snížila o téměř tři procenta kvůli zvýšení spotřebitelských cen. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ)

Nejvíce rostla průměrná mzda v odvětvích těžba a dobývání, ubytování, stravování a pohostinství a zásobování vodou. Medián mezd činil 39 685 korun a vzrostl proti stejnému období předchozího roku o rovných šest procent. Čtyři pětiny zaměstnanců pobíraly mzdu mezi 20 073 Kč a 74 654 Kč.

Témata:  platy / mzdy CZK

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?