Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Minimální mzda dál poroste. Ministerstvo řeklo, jaký má cíl

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Minimální mzda má od začátku letošního roku novou výši, od ledna se zvýšila o více než tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc stanovený jasný cíl ohledně dalšího navyšování nejnižšího výdělku v nadcházejících letech. 

Do konce loňského roku činila minimální mzda 17 300 korun, hodinová sazba tak byla 103,80 Kč. V průběhu prosince rozhodla Fialova vláda o jejím navýšení od začátku nového kalendářního roku.

Jak uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí na webu, s účinností od 1. ledna 2024 byla minimální mzda zvýšena o 1600 korun na 18 900 korun. Momentálně činí hodinová sazba 112,50 Kč. 

Podle ministerstva je cílem do pěti let dosáhnout poměru minimální k průměrné mzdě ve výši 45 %. Průměrná mzda činila v loňském roce 43 341 korun, v meziročním srovnání byla o více než tři tisíce korun vyšší. Reálně se však snížila o téměř tři procenta kvůli zvýšení spotřebitelských cen. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ)

Nejvíce rostla průměrná mzda v odvětvích těžba a dobývání, ubytování, stravování a pohostinství a zásobování vodou. Medián mezd činil 39 685 korun a vzrostl proti stejnému období předchozího roku o rovných šest procent. Čtyři pětiny zaměstnanců pobíraly mzdu mezi 20 073 Kč a 74 654 Kč.

Témata:  platy / mzdy CZK

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 10:03

26. března 2025 10:31

Skandál na gynekologii v Líbeznicích: Lékařka použila vulgární nadávky a vyhodila pacientku + VIDEO

V gynekologické ordinaci ve středočeských Líbeznicích došlo k nepříjemné situaci. Pacientka si přišla pro žádanku na specializované vyšetření kvůli problémům s otěhotněním, ale místo běžné návštěvy zažila šok. Podle jejích slov ji lékařka hrubě urážela, používala sprostá slova a nakonec ji vyhodila z ordinace. Celý incident si žena nahrála na video. Na případ následně upozornila TV Nova.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Daňové přiznání: Nejčastější chyby, které vás mohou potrápit

Chyby při vyplňování daňových přiznání mohou mít nepříjemné následky. Od zpožděného vrácení přeplatku po možná sankce. Ať už jde o administrativní pochybení, nesprávné uplatnění slev nebo zapomenuté přílohy, každý detail se počítá. V našem přehledu vám poradíme, jak se vyhnout těm nejběžnějším chybám a podat přiznání bez stresu a problémů.