Rozdal zlato Kalouskovi a dalším, ministerstvo podalo žalobu

Ministerstvo financí podalo na začátku května trestní oznámení na bývalého šéfa Státní tiskárny cenin Richarda Bulíčka, který v letech 2009 až 2014 rozdával zlaté slitky a další předměty ve formě dárků. Informovaly o tom Lidové noviny.

Ilustrační fotografie

Zlaté a stříbrné mince, zlaté desetigramové slitky, zlaté kravatové spony, řetízky, to vše podle informací novin rozdávala Státní tiskárna cenin jako dárečky a reklamní předměty.

Na své si tak přišly stovky lidí a jen za rok 2011 obdrželo zlaté dárky více než 200 osob. Mezi obdarovanými byl údajně například exministr financí Miroslav Kalousek, lidé z policejního prezidia či spolumajitel firmy údajně napojené na lobbistu Ivo Rittiga.

Podle informací deníku si ministerstvo financí nechalo v minulých měsících vypracovat několik auditů, z nichž vyplynulo, že tiskárna v letech 2009 až 2014 vydala za tyto předměty 13,7 milionu korun.

Ministerstvo v reakci na výsledky šetření na začátku května podalo trestní oznámení na bývalého šéfa tiskárny Richarda Bulíčka a několik dalších úředníků. Resort má podezření, že pachatelé se dopustili podplácení, zpronevěry či porušování povinností při správě cizího majetku.

Tuto informaci potvrdil Lidovým novinám 1. náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. Dodal však, že se neví, zda byly dané předměty vůbec rozdány a kdo je skutečně obdržel.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky